هر فردی که در کارگاهی مشغول به کار است و مشمول قانون کار می باشد، می تواند به هر دلیل از ادامه کار خود استعفاء دهد. چرا که مطابق قانون اساسی کشور اجبار افراد به كار معین و بهره كشی از دیگری ممنوع است و به همین دلیل مطابق بند و ماده 21 قانون کار یکی از طرق خاتمه قرارداد کار استعفاء می باشد. برای نوشتن استعفاء نگارش های مختلفی وجود دارد که یکی از متن های ساده آن به این شرح می باشد:


به نام خدا
 
                                                                                                            تاريخ:
                                                                       
مديریت محترم .........................
موضوع:  استعفاء
با سلام و احترام
 اینجانب ................................... بنا به دلایل شخصی قادر به ادامه همکاری با آن شرکت نمی باشم و بدینوسیله استعفاء خود را اعلام می نمایم. خواهشمندم در صورت موافقت با استعفاء مراتب کتبا به بنده اعلام شود تا محل کار را ترک و برای انجام تسویه حساب مراجعه نمایم. در غیر اینصورت مطابق تبصره ماده 21 قانون کار  بنده وظیفه دارم به مدت یک ماه به کار خود ادامه دهم.
 
با تشكر
نام و نام خانوادگی/امضاء

نکته مهم: ماده 21 قانون کار تبصره ای دارد که بیان می کند كارگری كه استعفاء می كند موظف است یك ماه به كار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را كتباً به كارفرما اطلاع دهد و در صورتی كه حداكثر ظرف مدت 15 روز انصراف خود را كتباً به كارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می شود و كارگر موظف است رونوشت استعفا و انصراف از آن را به شورای اسلامی كارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده كارگران تحویل دهد.
به این ترتیب اولاً در صورت عدم موافقت کارفرما با استعفاء می بایست کارگر به مدت 30 روز به کار خود ادامه دهد و احتمالا این شرط برای حمایت از کارفرما و بقای کارگاه توسط قانون گذار درنظر گرفته شده است
تا به یکباره کارفرما با کمبود نیرو و بلاتکلیفی کار روبرو نشود و در صورت لزوم فرصت کافی برای استخدام نیروی کار جدید داشته باشد. ثانیاً در صورتی که کارگر مستعفی پس از ارایه استعفاء به کار خود ادامه داد و از استعفای خود پشیمان شد بتواند طی 15 روز اول از اتسعفای خود انصراف دهد و کارفرما نیز نمی تواند با انصراف مخالفت نماید.

فرم خام استعفاء با فرمت پی دی اف را می توانید از این لینک دانلود نمایید:      دانلود فرم خام استعفاء

/.
برچسب ها : فرم خام استعفاء 
تعداد بازديد : 14503