اگر چنانچه سوال هایی در مورد قانون کار، قرارداد کار، شبکاری و نوبتکاری، اضافه کاری، تعطیل کاری، پایه سنوات، حق ماموریت، شرایط استعفا، طلب مرخصی و ... دارید و می خواهید سوال خود را به صورت تلفنی بپرسید، بر روی عبارت مشاوره در زمینه قانون کار کلیک کنید تا از نحوه ارتباط تلفنی مطلع شوید. تلاش ما بر آن خواهد بود تا با هر میزان اطلاعاتی که شما از قانون کار دارید به سوال شما پاسخ داده شود.

 

 ایا نیروی شرکتی میتو      اند تقاضای کسر اقساط دهد؟ لطفا مستند قانونی نیز اشاره کنید.

با سلام 
اگر منظور از سوال گواهی کسر از حقوق برای وام دریافتی از بانک است، چنین گواهی در قانون کار مورد اشاره قرار نگرفته است. اما در مواد 45 و 187 قانون کار توضیحاتی در این ارتباط وجود دارد. در ماده 45 مشخص شده كارفرما فقط در چه مواردی می تواند از مزد كارگر برداشت نماید که به وام بانکی خارج از محل کارگاه اشاره ای نشده است و مطابق ماده 187 قانون کار نیز كارفرمایان مكلفند پس از پایان قرارداد كار بنا به درخواست كارگر، گواهی انجام كار با قید مدت، زمان شروع و پایان و نوع كار انجام شده را به وی تسلیم نمایند. در حال حاضر با توجه به اینکه کارگران بیشتر با قرارداد موقت مشغول بکار هستند، اغلب بانک ها به گواهی اشتغال بکار با مشخص بودن میزان خقوق کفایت نموده و کارفرما می تواند با ارایه گواهی با موضوع اشتغال بکار کارگر به صورت قراردادی و چه میزان حقوق، به کارگر کمک نماید.


سلام .چرا باید حتما قبل از مرخصی و یا انجام ماموریت فرمهای مرخصی و یا ماموریت تکمیل گردد و عدم اجرای این موضوع چه مشکلاتی را پیش می آورد؟

با سلام
با توجه به اینکه علت خروج از کارگاه می تواند تبعات حقوقی ایجاد نماید (مانند بروز حادثه و یا تبعات مزدی) بایستی علت خروج از کارگاه مشخص و قابل اثبات باشد.


سلام و خسته نباشید در کارگاهی در طول ماه ۴ روز کار بصورت عادی و روز پنجم ۱ روز کار بصورت شیفتی یعنی از ساعت ۷:۳۰ تا ۷:۳۰ روز بمونی و همون روز نیز تا پایان وقت کار ظهر حضور داشته باشی روز شیفتی چطور محاسبه میشه لازم به ذکر است بطور کلی اگر ۱ روز شیفتی هستی بدون استراحت مابقی روزها کار به صورت عادی است

با سلام
سوال شما واضح نیست. لطفا مجدد سوال خود را مطرح نمایید.


سلام در کوره ذوب مس به صورت ۱۲ ساعته و شیفتی سه روز، روز کار، سه روز شب کاری و سه روز استراحت می باشد کار می کنم (گفتن که بصورت وزارت کار حقوق را محاسبه می کند) ۱ .آیا کار به این صورت نوبت کاری می باشد؟ 2. نحوه محاسبه حقوق آن طبق قانون کار چگونه هستش؟

با سلام

با توجه به اینکه ساعت کار شما در طی ماه گردش دارد، کار بعنوان نوبت کار محسوب می شود. محاسبه درصد نوبت کاری بر اساس تطبیق کارکرد با حالات روز و شب، صبح و عصر و شب و یا صبح و عصر مشخص می شود. کارکرد شما با توضیحی که دادید بدلیل اینکه حدود 30 درصد ساعات کار شما در ساعات شب و مابقی در ساعات روز قرار می گیرد، معادل کار صبح و عصر و شب قراردارد که حق شیفت آن 15 درصد حقوق ماهانه می باشد.

 با سلام..اينجانب كارمند سازمان آتش نشانى شهردارى تهران مي باشم و به مدت ١٠سال در شيفت هاى كارى ٢٤ساعت شيفت و ٤٨ساعت استراحت خدمت نموده ام ...از آنجا كه به صورت گردشى هر سه هفته يكبار درروزهاى جمعه به صورت ٢٤ساعت در محل خدمت خود بوده ام وليكن هيچ گونه مزايايي بابت حضور در روزهاى جمعه دريافت نكرده ام و همان حقوق و مزاياى عادى خود را دريافت نموده ام ...با عنايت به اين كه كارمند سازمان بوده و قوانين وزارت كار شامل حال من نمي گردد و دسترسي به دستورالعمل هاى صادره از معاونت منابع انسانى شهردارى تهران در خصوص نحوه محاسبه و پرداخت اضافه كارى ،تعطيل كارى و ... ندارم تابتوانم به آنها استناد كنم چگونه ميتوان نسبت به استيفاى حقوق خود اقدام نمايم...با تشكر

با سلام
با توجه به توضیح شما در مورد اینکه مشمول قانون کار نیستید، باید بررسی کنید مشمول کدام قانون قرار دارید (احتمالا قانون استخدامی شهرداری ها) و از طریق مراجع ذیصلاح به رسیدگی اختلافات آن قانون اقدام نمایید.


 سلام خسته نباشید بنده سه سال یه کارگاه کار میکردم تا سال پیش برج ۵ دراومدم الان دوباره برگشتم همونجا آیا اینکه حقوق پایه اضافه برای کسی که سابقه کاری داشته بیشتره به منم تعلق میگیره ممنون میشم راهنمایم کنید

با سلام
اگر منظور شما تعلق گرفتن پایه سنوات بدلیل داشتن سابقه کار است، جواب بلی است. چون تعلق گرفتن پایه سنوات بر اساس سابقه چه به صورت پیوسته و چه به صورت متناوب  صورت می پذیرد.


 با سلام سوالی در مورد پایه سنوات سالهای گذشته داشتم کسی که یک سال سابقه داره پایه سنوات سال جاری به اضافه حقوق دریافت می کند این درست. اما کسی که دو سال سابقه دارد پایه سنوات سال جاری را دریافت میکند خب ولی پایه سنواتی که سال قبل میگرفت در کدام ارقام حقوقی قرار میگیرد؟ آیا پایه سنواتی که سال پیش می گرفت به اضافه پایه سنوات امسال میشود یا پایه سنوات سال گذشته به حقوق پایه فرد اضافه میشود یا کل از حقوق امسال حذف میشود؟

با سلام
پایه سنوات یا همان مزد سنوات که در پایان یک سال کارکرد کامل فرد تعلق می گیرد، در واقع به رقم حقوق پایه اضافه می شود و علاوه اضافه شدن پایه سنوات جدید، مشمول افزایش درصدی سالیانه نیز قرار می گیرد.


 با سلام سوالی در مورد پایه سنوات سالهای گذشته داشتم کسی که یک سال سابقه داره پایه سنوات سال جاری به اضافه حقوق دریافت می کند این درست. اما کسی که دو سال سابقه دارد پایه سنوات سال جاری را دریافت می   کند خب ولی پایه سنواتی که سال قبل میگرفت در کدام ارقام حقوقی قرار میگیرد؟ آیا پایه سنواتی که سال پیش می گرفت به اضافه پایه سنوات امسال میشود یا پایه سنوات سال گذشته به حقوق پایه فرد اضافه میشود یا کل از حقوق امسال حذف میشود؟

با سلام
پایه سنوات یا همان مزد سنوات که در پایان یک سال کارکرد کامل فرد تعلق می گیرد، در واقع به رقم حقوق پایه اضافه می شود و علاوه اضافه شدن پایه سنوات جدید، مشمول افزایش درصدی سالیانه نیز قرار می گیرد.


 سلام، شرکت جوجه کشی کار میکنم، یک هفته شب کارم و یک هفته روز کارم، کارمم ۱۲ ساعته، کارفرمام وقتی که روزکار هستم ۴ساعت اضافه کار میده و وقتی که شب کارم ۲.۵اضافه کار میده واز ساعت ۱۰شب تا ۶صبح بهم شب کاری میده،خواستم بدونم کارم جزء نوبت کاری هست یا اینکه کارفرمام اینجوری که حساب میکنه درسته

با سلام

انجام کار بصورت در دو نوبت روز و شب از مصادق کار نوبتی قرار دارد و حق شیفت 22.5 درصد از حقوق ماهانه بعنوان حق نوبت کاری قابل پرداخت است.
 

با سلام شرایط کاری ما به صورت دو روز صبح کار(7 صبح تا 7 عصر )، دو روز شب کار (7 عصر تا 7 صبح) و چهار روز استراحت می باشد. مقدار حق شیفت چقدر می باشد؟ با تشکر

با سلام

با توجه به اینکه شما در 8 روز متوالی معادل 48 ساعت کارکرد دارید و 16 ساعت از 48 ساعت در ساعات شب قرار می گیرد و مابقی در ساعات صبح و عصر قرار دارد، ساعات کارکرد را می توان معادل نوبت کار صبح، عصر و شب لحاظ نمود که حق شیفت معادل 15 درصد تعلق می گیرد.

 سلام من در یک شرکت خصوصی کار می کنم و مدیر شرکت ۲۵اسفند به ما گفتند که شرکت تا ۱۶ فروردین تعطیل هست و ما ۱۶ فروردین سر کار بیاییم ۱۶ فروردین که آمدیم گفتند که باید برای ایام غیر تعطیل مرخصی رد کنیم؟؟؟!!!!!

با سلام 
در صورت عقد قرارداد با تاریخ شروع 16 فروردین نیازی به لحاظ نمودن ایام قبل بعنوان مرخصی بی معنی می باشد. از طرفی بیمه و مدت کارکرد برای فروردین نیز از تاریخ شروع قرارداد محسوب می شود. بنابراین در صورت توافق بر عقد قرارداد از تاریخ یکم فروردین و استفاده پرسنل از تعطیلات رسمی و تعطیلات نوروزی، بمعنای توافق بر لحاظ نمودن ایام غیرتعطیل بعنوان مرخصی است.


با سلام. بنده با قرارداد یکساله که هر سال تمدید شده در یک شرکت دولتی مشغول بکار میباشم. در قرارداد سال 99، کاملا قید شده ساعت کار 44 ساعت در هفته و مازاد طبق قانون کار محاسبه و پرداخت خواهد شد و در سال های قبل نیز این رویه ادامه داشت. ولی اخیرا اخبار شفاهی در شرکت درست شده که از این سال اضافه کاری حذف و در صورت عملکرد مورد قبول مدیران، به جای اضافه کاری پورسانت داده خواهد شد و این در حالیست که ما مجبوریم حداقل 3 ساعت در روز اضافه کاری داشته و حتی روزهای تعطیل رسمی نیز(به غیر جمعه) در سر کار حاضر باشیم. آیا چنین چیزی امکان دارد و هم چنین آیا امکان تغییر قرارداد با وجود قرارداد اولی که امضاء کردم هست؟

با سلام
معمولا در قراردادهای کار ساعات کار موظفی درج می شود و انجام کار اضافه منوط به توافق هر دو طرف است و در صورت انجام کار اضافه، پرداخت قانونی الزامی می باشد. توافق در زمینه پرداخت مبلغ اضافه کاری و یا معادل بر حسب حصول نتیجه و رضایت از انجام کار نیز مربوط به رداخت مبالغی بیشتر از محاسبات قانونی است و بهرحال پرداخت حداقل قانونی اجباری می باشد.


   با سلام اینجانب در حال بازسازی واحد شخصی خود هستم که میبایست تا پایان فروردین ۹۹ ملک اجاره ای خود را تحویل مالک و به ملک شخصی خود که در حال بازسازی است اسباب کشی نمایم حال باتوجه به اینکه مالک واحد اجاره ای به هیچ عنوان با اینجانب همکاری بابت تمدید و مهلت بیشتر تا پایان بحران کرونا نداشته تنها راهکار ادامه بازسازی ملک شخصی است که فقط کاشی کاری سرویس ها و رنگ آمیزی باقی مانده ... بلکه تا پایان فروردین حاضر و تحت شرایط بهداشتی اسباب کشی را در پایان فروردین انجام نمایم لطفا بفرمایید : آیا در آپارتمان درب بسته بدون تردد در مسیر مشترک میتوانم بکار بازسازی ادامه دهم و آیا مالک واحد اجاره ای نباید در این شرایط همکاری و زمان تخلیه را تمدید نماید و آیا اصلا اجازه اسباب کشی در روز اخر فروردین داریم یا خیر با سپاس ولی زاده

با سلام. سایت پیک کار در حال حاضر در زمینه قانون کار فعالیت دارد و سوال شما خارج از حیطه فعالیت این سایت می باشد.


تعطیلات رسمی و جمعه ها برای نوبتکاری (۲روز صبح _۲روز عصر _۲روزتعطیل) چگونه محاسبه میشود؟ ساعت کاری در روز ۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقه میباشد.

 با سلام 
تعطیلات رسمی و جمعه ها هر کدام دارای ماده قانونی متفاوتی در قانون کار میباشند. کار در روز تعطیل در حالت عادی به عنوان اضافه کاری تلقی میگردد ولی برای کسانی که به صورت شیفتی کار میکنند بایستی بر مبنای ساعات کارکرد ماهانه محاسبه شود. اما در مورد جمعه ها در صورت تعطیلی یک روز دیگر به جای جمعه به ازای ساعات کار موظفی در روز جمعه 40 درصد اضافه برمزد تعلق میگیرد.


 حدود بیست ماه است که با قرارداد پاره وقت و ساعتی، از قرار هر ساعت حدود شانزده هزار تومان، در یکی از شرکتهای زیرمجموعه یک بانک خصوصی مشغول کار هستم. اما در عمل موظفم تمام وقت (حدود دویست ساعت در ماه)، آن هم در شیفت شب حضور داشته باشم. همه تعطیلات رسمی را هم بدون استثنا و با همان دستمزد روزهای عادی، بدون هیچ مرخصی در طول سال، کار میکنم. این در حالی است که هیچ مزایایی از هیچ نوعی (اضافه کاری، سنوات، پاداش، و...) دریافت نمیکنم و حتی از دریافت عیدی هم محروم هستم. آیا شرکت حق چنین رفتاری را دارد؟ چه باید بکنم؟

با سلام 
برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات دیگری میباشد از جمله اینکه مبلغ مشخص شده به ازای هر ساعت کار در قرارداد شما در ازای حقوق یا حقوق و مزایا بوده و یا کلیه ی موارد قانونی که به شما تعلق میگیرد. به هر ترتیب اگر مبلغ مشخص شده بابت حقوق و مزایا و یا حقوق پایه باشد بایستی کلیه ی موارد دیگر قانونی مانند مزایای رفاهی از جمله حق مسکن، بن کارگری و عیدی و سنوات و همچنین اضافه کاری ای که بیشتر از 44 ساعت در هفته باشد محاسبه و پرداخت گردد. در هر صورت رسیدگی به اختلافات کارگری و کارفرمایی در حیطه ی وظایف ادارات کار است و در صورت عدم حصول توافق با مذاکره در صورت تمایل می توانید برای رسیدگی به این اختلاف به اداره ی کار محل کار خود مراجعه فرمایید.


 ب ا سلام من حسابدار یه شرکت خدماتی هستم. کارفرما قصد دارد به همراه حق سنوات مبلغی اضافه به کارگران پرداخت نماید آیا این کار از لحاظ قوانین مالیاتی دارای اشکال نمی باشد؟

با سلام 
سایت پیک کار در حال حاضر در ارتباط با قانون کار فعالیت مینماید و سوال مطرح شده در ارتباط با قوانین مالیاتی میباشد.


 با عرض سلام و خسته نباشید به شما و همکاران گرامی، بنده در یک شرکت خصوصی مشغول بکار میباشم که شیفت بنده در حالت 12 ساعت 2روز صبح 2 روز شب و 2 روز استراحت میباشد. صحبتی که با قسمت مربوطه (حسابداری) داشته ایم 1. چرا روزهای تعطیل اعم از جمعه و تعطیلی هایی که در تقویم ثبت شده رو جز حقوق ما قرار نمیدهید که پاسخ انها این هست که جز روزهای شیفت شما میباشد و تعلق نمیگیرد و فقط حق نوبت کاری مربوط به شما هست. 2.هر روز که ما مرخصی میرویم 12 ساعت از ما کم میشود که معادل 150.000 هزار تومان میباشد یعنی در ماه 30 روزه 48 ساعت اضافه کاری تعلق میگیرد که با رفتن یک روز مرخصی اضافه کاری 36 ساعت میباشد. 3. حق سرشیفتی که به سرشیفت ها میدهند نسبت به سایر همکاران 150.000 هزار تومان بیشتر از دیگران میباشد و خواهش بنده از شما این هست که ایا این نوع حساب و کتاب طبق قانون کار میباشد یا غیر و در حق ما ظلم می‌شود. با این همه وجود ساعت کاری و شیفتی حقوق بنده 2.900.000 هزار تومان میباشد. تشکر میکنم از شما.   

با سلام 
1_برای محاسبه اضافه کار و یا تعطیل کاری بهتر است کارکرد به صورت ماهانه در نظر گرفته شود. به این ترتیب که به ازای کارکرد در یک ماه ساعات موظفی محاسبه و مازاد ساعات حضور در محل کار بر ساعات موظفی به عنوان اضافه کاری در نظر گرفته می شود که ممکن است این ساعات مربوط به روز های تعطیل و یا روز های عادی باشد.
2_با توجه به اینکه شما در 6 روز متوالی به مدت 48 ساعت کار انجام می دهید این به معنای آن است که با تقسیم 48 بر 6 روز شما به طور متوسط روزانه بیشتر از 7 ساعت و 20 دقیقه کار انجام می دهید. به عبارتی دیگر کار 2 روز استراحت را در 4 روز دیگر انجام می دهید. به عبارت دیگر شما به طور متوسط روزانه 8 ساعت کار انجام می دهید که 7/7 ساعت و 20 دقیقه ی آن کار عادی و 40 دقیقه ی آن اضافه کاری میباشد. به این ترتیب از هر 12 ساعت کار شما 11 ساعت به عنوان کار عادی و 1 ساعت به عنوان اضافه کاری محسوب میشود و اگر شما 1 روز از مرخصی استفاده نمایید در واقع 11 ساعت باید به عنوان مرخصی برای شما منظور گردد.
3_در نظر گرفتن فوق العاده های سر شیفتی یا فوق العاده های سر پرستی به صلاح دید کارفرما است و در قانون کار فقط در مورد حداقل مزد و مزایای کاری صحبت شده است مگر در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل میباشند که بایستی مزایا بر اساس طرح محاسبه و پرداخت گردد.


نحوه ی محاسبه ی اضافه کاری برای کارمندان ساعتی، مثلا کارمندی که ماهانه بطور ثابت 122 ساعت کار میکند.

با سلام
محاسبه 1 ساعت اضافه کاری بر اساس 1 ساعت حقوق کار عادی محاسبه میشود. بنابراین اگر کارمندی ماهانه به طور ثابت 122 کار کند حقوق پایه ی در نظر گرفته شده بایستی بر 122 ساعت تقسیم و نتیجه به عنوان حقوق 1 ساعت کار عادی به عنوان مبنا برای محاسبه ی اضافه کاری در نظر گرفته شود.

 
سلام .آیا به پرسنلی که در ماه ۲روز به صورت 2 شیفت و ۸ روز 3 شیفت باشد نوبت کاری تعلق میگیرد؟ ملاک چه موردی می باشد آیا تعداد روز ملاک مثلا ۱۰ روز یا چرخش کامل؟ 

با سلام 
مطابق قانون کار نوبت کار به فردی گفته میشود که در طول ماه ساعات کار آن فرد بین ساعات صبح، عصر، شب و یا روز و شب گردش داشته باشد. به این ترتیب باید مشخص شود که کار شما در سایر روزهای ماه چطور می باشد.

 
سه سال در شرکتی به عنوان نگهبان بودم و کارهای کارپرداز و نظافت شرکت و سریدارهم بودم و ۲۴ساعته در محل بودم آخر هر سال حداقل دستمزد را به عنوان عیدی و سنوات به من داده اند اگر شکایت کنم میتوانم بابت ۲۴ساعته بودنم در محل و نرفتن به مرخصی در این سه سال حقم را بگیرم واگر بگیرم چقدر میشود با تشکر.

 با سلام 
 وظایف نگهبان، کارپرداز و سرایدار با هم متفاوت هست و اگر شما دلایل و مدارکی داشته باشید که نشان دهد این سه شغل را با هم انجام می دهید میتوانید برای حقوق هر کدام ادعا نمایید ولی اگر مدارکی نداشته باشید صرف حضور 24 ساعته در محل کار نشان دهنده ی انجام اضافه کاری و یا انجام سه شغل متفاوت نمیتواند باشد. ولی در مورد نرفتن به مرخصی به عنوان طلب مرخصی که سالانه 26 روز کاری بوده و 9 روز آن قابل ذخیره است میتواند به عنوان خواسته ی شما مطرح و رسیدگی شود.


با سلام نیروی در بخش فنی شرکت سه روز متوالی ۲۴ ساعته در شرکت حضور داشتن اضافه کاری ایشون چطور محاسبه میشه ؟

با سلام
جواب به این سوال بستگی دارد به اینکه در روزهای دیگر ساعت کار ایشان چطور است. اگر در روزهای دیگر بصورت عادی کار کرده باشد و در این سه روز متوالی که 24 ساعته سر کار بوده بر حسب شرایط بصورت فورس ماژور (خیلی ضروری) حضور داشته است، باید ببینیم که واقعا چند ساعت را کارکرد داشته و مازاد بر 7 ساعت و 20 دقیقه اش به عنوان اضافه کاری محسوب میشود.

با سلام و خسته نباشید من یک کارگر هستم چهارشیفت ۲روز ۲عصر ۲شب ۲استراحت سوالم اینه که موظف کاری یه ماه کارکرد چند ساعته؟ ۱۷۶ ساعت یا ۱۹۲ ساعت!؟ ممنون

با سلام
اگر فرض کنیم یک ماه سی روزه داشته باشیم ک در آن 4 روز جمعه تعطیل باشد، از نظر قانون کار ساعت کار هفتگی 44 ساعت است. بنابراین روزانه 7.33 یعنی 7 ساعت و 20 دقیقه کار کرد موظفی محسوب میشود که اگر این عدد را در 26 روز ضرب کنیم عدد حدودی 192 ساعت به عنوان ساعت کار موظفی بدست می آید و در واقع 176 ساعت کار موظفی 4 هفته متوالی (28 روز) میباشد.

با سلام خدمت مدیریت سایت ، بنده شاغل در نیروگاه هستم و بصورت شیفتی در حال کار هستم سوال داشتم آیا ۱- این حق شیفت با زیر حکمی محاسبه می شود یا با حقوق پایه و اینکه برای شیفتی که مثلا شیفتش اولین روز عید می باشه تعطیل کاری در نظر گرفته میشه یا موظفی بوده و همون در حق شیفت دیده شده است . ممنون میشم جواب بدید.

حق شیفت یا فوق العاده نوبت کاری مطابق ماده 55 قانون کار بر مبنای مزد ماهانه قابل محاسبه و پرداخت می باشد. از طرفی مطابق ماده 36 قانون کار مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای پرداختی به تبع شغل که می تواند مانند حق مسئولیت باشد.
در مورد کاردر روز تعطیل نیز این حق جدای از حق شیفت است و همانند اضافه کاری قابل محاسبه می باشد. برای اطلاع از نحوه محاسبه حق شیفت و تعطیل کاری بر اساس حقوق پایه شما می توانید از خدمات مشاوره تلفنی پیک کار استفاده نمایید. 

سلام،وقت بخیر،کارفرمایی مزایای کارمندان را ۱۹۰هزار تومان به جای ۲۹۰ هزار تومان پرداخت میکند،سوالم این هست ک کارمند حق اعتراض دارد یا خیر؟؟چون حقوق پرداختی کمتر میشود،با تشکر

برابر بخشنامه شورایعالی کار در سال 1398 بن کارگری ماهانه 190 هزار تومان و حق مسکن ماهانه 100 هزار تومان می باشد و پرداخت این مبلغ اجباری بوده و در صورت عدم پرداخت از سوی کارفرما و عدم رفع اختلاف فی مابین کارگر می تواند به مراجع حل اختلاف کار مراجعه نماید.

با سلام من کارگر غیر نوبتی هستم و به طور دائم شب کار میکنم آیا کارفرما میتونه روزهای جمعه و تعطیلات رسمی وشبهایی که من مرخصی هستم اون 35درصد شبکاری رو از حقوق من کسر کنه. یا اینکه 35 درصد یه ماه رو کامل باید پرداخت کنه.با تشکر

مطابق ماده 58 قانون کار فوق العاده شبکاری برای هر ساعت کار در شب تعلق پیدا می کند و بنابراین در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و یا مرخصی که کارگر در محل کار حضور ندارد پرداخت فوق العاده شبکاری موضوعیت پیدا نمی کند.

با سلام من در یکی از واحدهای یک مجتمع آموزشی به عنوان معاون مشغول به کار هستم،قرارداد بنده یکساله می باشد(از تیر 98 تا خرداد 99)اما مدیر واحد روز چهارشنبه 27 اذر ساعت 3 بعدازظهر به من اعلام کردند که از روز شنبه به واحد مربوطه نروم و بعد از صحبت با مدیر عامل مجتمع برایم تصمیم گیری کنند، آن ها اعلام کردند بعد از صحبت با مدیران واحد های دیگر در واحدهای دیگر مشغول شوم تا پایان قرارداد،اما من دیگر حاضر به کار در آن مجتمع نیستم.اگر من از ان مجموعه جدا شوم بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟و اینکه آن ها یک ماه زودتر این مورد را به من اعلام نکردند ایا امکان شکایت وجود دارد. و اینکه هیچ فیش حقوقی از این مجتمع ندارم فقط تصویر قرارداد که امضاء خودم در آن است را دارم. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

مطابق قانون بیمه بیکاری کسی که بصورت غیرارادی کار خود را از دست داده باشد با رعایت مواد دیگر این قانون می تواند از بیمه بیکاری استفاده نماید. در صورتی که شما شخصا تمایل به ادامه همکاری نداشته باشید از مزایای این قانون نمی توانید بهره مند شوید. اما با توجه به اینکه شما دارای قرارداد می باشید هیچیک از طرفین قرارداد نمی تواند به تنهایی قرارداد را فسخ نماید و جابجایی کارگاه و یا تغییر شغل مغایر با عنوان شغلی در قرارداد با توافق امکانپذیر می باشد و در صورت بروز اختلاف کارگر می تواند بدون قطع همکاری در مراجع حل اختلاف دادخواست تنظیم نماید.

سلام پرستار پیمانی شاغل در یکی از بیمارستانها هستم.بصورت محضری تعهد داده ام که ۵سال در آت بیمارستان خدمت کنم و درخواست تغییر رسته و تغییرمکان ندهم و به هیچ بهانه ای خدمت را ترک نکنم. بعد از سه سال استعفا دادم‌ به دلیل مخالفت همسرم و پیداکردن موقعیت بهتر. در حال حاضر بیمارستان استعفا من را قبول نمی کند و فقط با جانشین همطراز قبول می کند که امکانش نیست،حتی نامه من را اتوماسیون نکردند و به کمیته نقل وانتقالات فرستادند. آیا اگر از یک ماه قبل از ترک کار درخواست استعفا خود را ثبت کنم حق سنوات مرخصی، کارانه و ...خود را میتوانم بگیرم یا نه؟ آیا گرفتن تعهد محضری این چنینی قانونی است و میتوانند بعلت استعفا اینجانب حق من را ندهند (علیرغم اعلام استعفا یک ماه قبل از ترک کار؟) میگویند پرونده را به تخلفات اداری میفرستیم و روابط خوب من و گذشته درخشان کاری کمکی در این زمینه به من نکرد. درضمن خانوم هستم. پرستارنمونه بودم. همچنین هیئت علمی دانشگاه آزاد قبول شدم. درصورت امکان پاسخ دهید. منتظرم

 مطابق ماده 21 قانون کار، قرارداد كار به یكی از طرق زیر خاتمه می یابد:
الف ـ فوت كارگر        
ب ـ بازنشستگی كارگر
ج ـ از كار افتادگی كلی كارگر
دـ انقضاء مدت در قراردادهای كار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن
ه ـ پایان كار در قراردادهایی كه مربوط به كار معین است    
وـ استعفای كارگر
ز- فسخ قرارداد به نحوی که در متن قارداد پیش بینی گردیده است
ح- کاهش تولید و تغییرات ساختاری در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و لزوم تغییرات گسترده در فن آوری مطابق مفاد ماده 9 قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور مصوب 1382
مطابق تبصره همین ماده كارگری كه استعفاء می كند موظف است یك ماه به كار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را كتباً به كارفرما اطلاع دهد و در صورتی كه حداكثر ظرف مدت 15 روز انصراف خود را كتباً به كارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می شود و كارگر موظف است رونوشت استعفا و انصراف از آن را به شورای اسلامی كارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده كارگران تحویل دهد.
به این ترتیب اگر شما مشمول قانون کار باشید (مشمول قوانین خاص استخدامی نباشید)، شما می توانید با ارایه استعفا نسبت به قطع همکاری اقدام نمایید و کارفرما مکلف است همه مطالبات قانونی را به شما پرداخت نماید.
در خصوص تعهد محضری با توجه به اینکه تعهدات طرفین خارج از قانون کار و مطابق قوانین مدنی ممکن است تبعات حقوقی در پی داشته باشد پیشنهاد می شود از طریق وکیل یا کارشناس حقوقی بررسی انجام شود و رسیدگی به هرگونه ضرر و زیان و یا ادعای خسارت از این حیث از سوی کارفرما خارج از مراجع حل اختلاف کار و در مراجع ذیصلاح قابل رسیدگی می باشد.

باسمه تعالی آیا کارفرما میتواند افزایش حقوق سالیانه را به علت کاهش درآمد در آن سال پرداخت نکند و آیا طلب کارمند میتواند در سال بعد با افزایش درآمد پرداخت گردد.

افزایش حقوق اعلامی بر اساس بخشنامه شورایعالی کار الزامی است ولی تاخیر در پرداخت آن که بدلایل مختلف ممکن است روی دهد جایز نیست و در صورت مراجعه کارگر به مراجع حل اختلاف کار به خواسته وی رسیدگی می شود.

سلام و عرض ارادت اقتصادی ترین روش در نوبت کاری چگونه است ؟

برای دریافت پاسخ این سوال به صفحه توضیحات درصد نوبت کاری مراجعه نمایید. کمترین درصد نوبت کاری برای نوبت کاری صبح و عصر می باشد.

آیا می توان ساعت اضافکاری یک نیرو را به مرخصی تبدیل کرد مثلا 20 ساعت اضافه کار را به مانده مرخصی فرد اضافه کرد؟

با توجه به اینکه اضافه کاری و مرخصی دارای تعریف حقوقی متفاوت می باشند و از نظر ریالی نیز با هم برابر نیستند، تبدیل این دو با یکدیگر دارای اشکال می باشد.

با سلام و خسته نباشید. من تقریبا ده سال است که تو یه شرکت خصوصی کار میکنم و شب کار هستم. از ساعت ۱۰ شب تا ۶/۳۰ صبح. و ۳ ماه ۳ ماه قرار داد میبندم . ولی تو این ده سال نه به من مرخصی داده و نه پول مرخصی رو. و حتی حق شیفت شب کاری رو هم نداده‌ .آیا من الان شکایت کنم میتونم پول مرخصی هام و حق شیفتم رو که تو این ده سال نداده رو بگیرم. و نحوه محاسبه حق شیفت این ده سال چجوریه.یعنی با آخرین حقوق محاسبه میشه یا حق شیفت هر سال قبلی با حقوق سال خودش محاسبه میشه؟

مطابق ماده 58 قانون کار برای هر ساعت کار در شب 35 درصد اضافه بر مزد ساعت کار عادی بعنوان فوق العاده شبکاری پرداخت می شود. بنابراین در صورت عدم پرداخت ابن حق قابل پیگیری در مراجع حل اختلاف کار می باشد (البته اثبات ادعا با خواهان می باشد) و مبنای محاسبه فوق العاده شبکاری، حقوق پایه همان سال می باشد. در خصوص طلب مرخصی در صورتی که کارفرما با درخواست مرخصی به کرات موافقت نمی نماید، با توجه به اینکه فقط 9 روز از مجموع مرخصی فابل ذخیره برای سال بعد می باشد کارگر می تواند موضوع را با ادارات کار محل مطرح نماید و در صورت نیاز جدول استفاده از مرخصی با هماهنگی کارفرما تنظیم می شود.


با سلام با عرض سلام اینجانب به مدت 8 ماه در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم کارفرما سابقه اعتیاد و پرخاشگری شدید دارد و در عرض یک سال گذشته 4 نیرو ترک کار داشته اند. در حال حاضر قصد ترک کار دارم و ایشان درصدد اذیت من میباشد. مرتبا درحال کنکاش در انبار است و با لحن تهدید آمیز صحبت میکند. من تماما اظمینان دارم به حسن انجام وظایف اما با توجه به اینکه ایشان اصلا حالت نرمال ندارد امکان دارد بتواند با صحبت مبنی بر اینکه اموال انبار مغایرت دارد مرا محکوم کند

در متن شما سوالی وجود ندارد ولی اگر منظورتان نارضایتی از کار و نحوه قطع همکاری است شما می توانید استعفا بدهید و مطابق بند و ماده 21 قانون کار قطع همکاری نمایید. در خصوص اطلاع از جزییات استعفا نامه و تحویل انبار نیاز به سوال و جواب هایی می باشد که در این خصوص می توانید از خدمات مشاوره تلفنی سایت استفاده نمایید.


با سلام نفری که هر روز از صبح کار می کند و کارش تا ساعت مثلا 12 شب طول می کشد و روز بعد هم به این منوال شب کاری او یعنی از ساعت 10 شب به بعد باید چگونه محاسبه شود؟ آیا نباید 35% به اضافه کار عادی او از ساعت 22 اضافه شود

مطابق ماده 53 قانون کار کار در ساعات 22 الی 6 صبح کار شب محسوب می شود و مطابق ماده 58 قانون کار برای هر ساعت كار در شب تنها به كارگران غیرنوبتی 35% اضافه بر مزد ساعت كار عادی تعلق می گیرد. اما انجام اضافه کاری در شب و یا در روز از نظر ریالی با هم تفاوتی ندارند بلکه فوق العاده شبکاری جداگانه برای ساعت کار در شب محاسبه و پرداخت می شود.

سلام کارفرمای تولیدی گل رز دارم کارگری داشتم بیمه بودهو قرار دادش تمام شده ودر پایان قرار داد تصفیه نموده و نوشتهای مبنی بر تصفیه کامل حق حقوق عیدی پاداش وکلیه سنوات و.مبلغ پانصد هزار تومان طلب کار شده و واریز کردم ولی در حال حاظر به اداره کار شکایت کرده ولی اداره کار نوشته را قبول ندارد چکار باید کرد

در مورد ارایه مدارک به مراجع حل اختلاف کار بایستی مدرک ارایه شده نشاندهنده ادعاهایی که با ارایه مدرک گفته می شود باشد. به این ترتیب اگر در مدرک ارایه شده دال بر تصفیه حساب مطالبات مبلغی درج نشده باشد و یا بصورت کلی درج شده باشد دارای اشکال خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی عبارت دریافت مشاوره کلیک کنید و از کارشناسان ما مشاوره دریافت نمایید.

سلام.کار بنده بصورت یک صبح یک عصرکار ویک شبکاری ودوروز تعطیلی.(به اصطلاح پنج شیفت)سوالی که داشتم اینکه اگر یک دوره شیفت بعلاوه صبح کاری وعصر کاری بعد آن را مرخصی باشم طبق قوانین کار چند روز مرخصی محاسبه خواهد شد.ممنون

پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که در هر شیفت چند ساعت کار انجام می شود. لطفا سوال خود را مجددا مطرح نمایید.

در اضافه کاری در رو ز تعطیل اعلام کردید که مانند اضافه کاری در روز عادی برابر ساعت کاری 40درصد اضافه می گردد . اما چرا بعضی در شرکتهای مختلف اعلام می دارن که اضافه کاری در روز تعطیل برابر است با 3 حقوق در روز می باشد آیا این موضوع صحت دارد؟

همانطور که در سوال نیز اشاره شده است نحوه محاسبه اضافه کاری در روز تعطیل همانند محاسبه اضافه کاری در روزهای عادی می باشد اما در صورت محاسبه و پرداخت مبلغی بالاتر از سوی کارفرما منع قانونی وجود ندارد. توجه شود که مبلغ مربوطه مازاد بر حقوق پایه است چرا که حقوق پایه به فردی که در روز تعطیل در محل کار حضور ندارد نیز تعلق می گیرد.

سلام وقتتون بخیر این جانب حدود 20سال سابقه کار در یک ارگان دولتی مشغول کار هستم و حکم این جانب قرداد معین هستم الان ک بخشنامه اومده ک قرداد معین ب پیمانی تبدیل وضیعت شده ولی من جز اونا نبودم .پرس و جو کردم .گفتن چون برگه امتحان آزمونم نیس .منو پیمانی نکرد لطفا راهنماییم کنین باید چیکار کنم .با تشکر

با توجه به اینکه شما مشمول قانون کار نبوده و مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می باشید، لذا پاسخ به این سوال بایستی مطابق مواد و مقررات خاص استخدامی بررسی و داده شود و سایت پیک کار در زمینه قانون کار فعالیت می نماید.

با سلام.خاستم ببینم کار بصورت ۴ شیفت اضافه کار دارد یا نه؟یعنی روزای تعطیل باید اضاف کار بدن یا که نه؟

مطابق ماده 63 قانون کار تعطیلات رسمی کشور جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید. اما در کارهایی که به صورت شیفت انجام می شود یعنی مطابق تبصره یک ماده 51 قانون کار كارفرما با توافق كارگران، نماینده یا نمایندگان قانونی آنان ساعات كار را در بعضی از روزهای هفته كمتر از میزان مقرر و در دیگر روزها اضافه بر این میزان تعیین كند، انجام کار در شیفت تعیین شده ضروری بوده ولی تعداد روزهای تعطیل در محاسبه ساعات موظفی ماهانه مدنظر قرار داده می شود و ساعات مازاد بر ساعات موظفی بعنوان اضافه کاری محسوب می گردد.


شغل من بصورت شیفت کار می باشد و 4 شیفته است 12 ساعت روزکار 24 ساعت تعطیل و 12 ساعت شبکار و 48 ساعت تعطیل می باشم . سوال : در صورت برخورد شیفت روزکار با روز جمعه ایا فوق العاده 40 در صد روز جمعه شامل نوبت کاری من می شود

با توجه به اینکه ممکن است برخی شیفت های مذکور در روز جمعه واقع شود و بجای آن روز دیگری از هفته تعطیل بوده اید، به استناد تبصره یک ماده 62 كارگرانی كه به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه كار می كنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند كرد.


کارمند اتش نشانی هستم به صورت 24 ساعت کار 48 استراحت کار میکنم ایا باتوجا به اینکه عملا 240ساعت در ماه کار میکنم و تمام 30 روز رو به صورت 24 ساعت کار که مجموع 3 تا 8 ساعت است کار میکنم جمعه کاری و تعطیل کاری بهم تعلق میگیرد یا خیر چون در ماه گاها 23روز کارمند اداری کار میکنه و من 30 روز یا 10روز 24ساعته که سه تا 8 ساعت میشه ممنون

مطابق تبصره یک ماده 51 قانون کار كارفرما با توافق كارگران، نماینده یا نمایندگان قانونی آنان می تواند ساعات كار را در بعضی از روزهای هفته كمتر از میزان مقرر و در دیگر روزها اضافه بر این میزان تعیین كند به شرط آنكه مجموع ساعات كار هر هفته از 44 ساعت تجاوز نكند. همچنین به استناد تبصره یک ماده 62 نیز كارگرانی كه به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه كار می كنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند كرد. به این ترتیب اگر 24 ساعت کار مذکور در روز جمعه انجام شود، معادل ساعات موظفی انجام شده در روز جمعه فوق العاده جمعه کاری تعلق خواهد گرفت. در مورد روزهای تعطیل بنابر استنادات فوق بدلیل توافق انجام کار روزهای عادی در روز تعطیل، فوق العاده ای تعلق نمی گیرد ولی ساعات اضافه کاری ماهانه با احتساب کسر روزهای تعطیل و محاسبه مجموع ساعات موظفی قابل محاسبه خواهد بود.


سوال: اگر شیفت کاری از شنبه تا پایان چهارشنبه به مدت هر روز 8.48 ساعت (با احتساب نیم ساعت ناهاری) باشد و در ازای آن پنج شنبه ها تعطیل باشد یعنی 44 ساعت کار در 5 روز پوشش داده شود؛ در این صورت بااخذ مرخصی برای یک روز، 8.48 از حق مرخصی کسر خواهد شد؟ در این صورت مبنای حق مرخصی همان 192 یا 220 ساعت باید باشد یا 26 روز ضرب در 8.48 ساعت ممنون میشم در رابطه با میزان حق مرخصی (براساس ساعت) و شرایط اعمال کسر از مرخصی در صورت تغییر شیفت به صورت فوق الذکر را توضیح دهید.

در صورت تغییر ساعات کاری روزانه از 7 ساعت و بیست دقیقه به میزانی دیگر به دلیل کاهش روزهای کاری هفته، در واقع اخذ یک روز مرخصی به میزان ساعات کارتعریف شده در روز خواهد بود ولی از نظر مجموع مرخصی قابل استفاده در سال قاعده 26 روز کاری 7 ساعت و بیست دقیقه ای ثابت می باشد.

سوال:با سلام وخسته نباشید. من در یک کارخانه ب صورت ۴ شیفت کار میکنم یعنی ب صورت ۲ روز صبح ۲ روز عصر ۲ روز شب و ۲ روز استراحت. درخواستم این هست که قانون کار این ۴شیفت کاری رو بدونم ممنون

انجام کار به شرح فوق در واقع نوبت کاری در همان سه شیفت صبح، عصر وشب محسوب می شود و دو روز تعطیل هم یک روز تعطیل هفتگی اجباری بوده  و روز تعطیل دوم هم ساعات کارش در شش رو در نظر گرفته شده است. به این ترتیب فوق العاده نوبت کاری پانزده درصد خواهد بود.

سوال:سلام . خدا قوت من مدت 8 سال از طریق شرکت خصوصی در دانشگاه مشغول به کار بودم که سوابق بیمه تامین اجتماعی را دارم. بعد از این مدت بصورت پیمانی و بعد کارمند رسمی دانشگاه شدم و بیمه خدمات کشوری شدم.(12سال). آیا قانون اجازه میدهد سنوات شرکتی و سوابق تامین اجتماعی را به سوابق کاری خدمات کشوری انتقال دهم تا بتوانم از مزایای سوابق در طول خدمت و بازنشستگی استفاده کنم . لازم به ذکر است که سنوات دوران شرکتی به اینجانب توسط شرکت هم پرداخت شده است. البته این مشکل بسیاری از کارکنان دستگاههای دولتی هست که در یک مقطع زمانی بصورت شرکتی در دستگاه همکاری میکردن و بعد به استخدام همان دستگاه درآمده اند و این مشکل صندوقها را دارند.

سوال مطرح شده مرتبط با قانون تامین اجتماعی و شرایط مربوط به صندوق خدمات درمانی است ولی قابلیت انتقال و تبدیل سابقه وجود دارد و نحوه این تبدیل در تفاهم نامه های بین صندوق ها دیده شده است. لذا از واحد اداری دستگاه مربوط می توانید پیگیری نمایید.

 

سوال:یکی از پرسنل (سهامدار9% و عضو هیات مدیره و مدیر بازرگانی) یک شرکت سهامی خاص پس از 10 سال سابقه کار (وجود قرارداد و لیست بیمه) با شریک خود (مدیرعامل، سهامدار 44 %) اختلاف پیدا کرده و درخواست فروش سهم خود را میکند. ایشان از ابتدای 96 تا امروز قرارداد ندارد و از ابتدای 96 هم در محل کار حاضر نشده و هیچ مسولیتی ندارد. فقط برای امضای چک هفته ای یکبار به شرکت مراجعه نموده است. مدیرعامل حقوق و لیست بیمه ایشان را پرداخت نموده تا امروز که مذاکرات نهایی شده و زمان تسویه حساب فرارسیده است. مدیرعامل حقوق ایشان را که از ابتدای 96 تا امروز پرداخت شده بود را کسر نموده و حالا ایشان اعتراض دارد که باید حقوق این مدت به ایشان عودت گردد. لطفا راهنمایی بفرمایید طبق قانون کار تکلیف چیست و چه باید کرد؟

برای پاسخ به سوال باید سوالات دیگری مشخص باشد مانند اینکه شغل فرد مورد نظر قبل از سال 97 چه بوده،چه مدتی دی یک هفته درمحل کار حضور داشته و این موارد در قرارداد های موجود به چه صورت تعیین شده بوده است. لذا برای دریافت مشاوره از طریق تماس تلفنی تمایل خود را از طریق تماس با ما یا تماس با مدیریت اعلام بفرمایید.

 

سوال: با سلام بنده بمدت هشت سال در شرکتی به صورت ساعتی هفته ای سه روز عصر سه ساعت کار می کردم ایا به من سنوات تعلق می گیرد با تشکر

همانطور که در پرسش های دیگر پاسخ داده شده است حق سنوات در واقع مزایای پایان کار است که به ازای هر یک سال سابقه به میزان یک برابر اخرین حقوق پایه تعلق می گیرد و اگر در طول مدت کارکرد پرداخت نشده  باشد در زمان قطع همکاری می بایستی پرداخت شود منتهی تفاوتی که در کار پاره وقت وجود دارد این است که باید مشخص شود چه میزان از مبلغ پرداختی بعنوان حقوق پایه تعریف شده است.

سوال:سلام و خسته نباشید،ببخشید یک سوال داشتم خدمتتون،من معلم غیرانتفاعی هستم و بیمه ام کامل پرداخت میشه.اگر من توی مدت سی سال به همین شکل ادامه بدم(یعنی استخدام ارگان دولتی نشم ولی بیمه ام به همین صورت کامل پرداخت بشه)بعد از بازنشستگی به من هم سنوات تعلق میگیره؟مثلا مثل معلمین رسمی که ۴۰ یا ۵۰ میلیون یا کمتر و بیشتر سنوات میگیرن؟

حق سنوات در واقع مزایای پایان کار است که به ازای هریک سال سابقه به میزان یک برابر اخرین حقوق پایه تعلق می گیرد و اگر در طول  مدت کارکرد پرداخت نشده باشد در زمان قطع همکاری می بایستی پرداخت شود.

 

سوال: باسلام آیا کارگرانی که سابقه بیمه در کارگاه های دیگر را دارند به ایشان پایه سنواتی تعلق میگیرد و ویا در یک کارگاه بصورت فصل فصل سابقه دارند پایه سنواتی تعلق میگیرد

پایه سنوات از جمله مواردی است که به کارگرانی که در یک کارگاه دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت اخرین پایه سنوات انها در همان کارگاه گذشته باشد تعلق می گیرد.

 

سوال:سلام خسته نباشيد. چند تا سوال داشتم. اول از کارم بگم که مدیر مالی یه مجتمع خدماتی رفاهی برون شهری هستم که سرپرست جایگاه سوخت هم هستم. هر روز ساعت 8 صبح به محل کار میروم و حدود 6 عصر برمیگردم. کارم جوری است که هر روز باید حضور داشته باشم و بدون تعطیلی و مرخصی کار میکنم. محل کار بیرون شهر است و سرویس ایاب و ذهاب هم نداریم و با ماشین شخصی به محل کارم میروم. همچنین ناهار را باید خودمان تهیه کنیم. حقوق ماهیانه من حدود 3/3 میلیون است ولی هزینه سوخت و اصطلاک و سرویس و تعمیر ماشینم و ناهار حدودا 2 میلیون میشود. میخواهم بدونم حقوق دریافتی من باید بر چه اساسی محاسبه شود که در نتیجه آن حق قانونی خود را کامل دریافت کرده باشم؟ با تشکر

با توجه به این که قانون کار جز در کارگاههایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند فقط حداقل حقوق و مزایای ان را طبق مقررات تعیین می نماید و از طرفی به نظر نمی رسد که ایاب و ذهاب به کارگاه فوق شامل تکلیف کارفرما به پرداخت هزینه ایاب دهاب و وعده غذای گرم شود، پس تنها راهی که پیش روی شماست علاوه بر مبالغی که مشخص است مانند حق مسکن،بن کارگری،اضافه کاری،حق اولاد و مزد سنوات وکار در روزهای تعطیل، مذاکره و توافق برای حقوق پابه است.

سوال:با سلام.اینجانب از بهمن ۹۶ بعنوان نیروی بخش خصوصی(شرکتی)برای یمانکاری که قرارداد بازدید از جایگاهها را از شرکت پخش در مناقصه برنده شده است کار میکنم و طبق گفته پیمانکار که چون شرکت پخش بصورت بازدیدی به پیمانکار پول میدهد پس قرارداد پیمانکار و کارگر(من) هم بر اساس بازدید هست اما یک بند در قرارداد شرکت پخش و پیمانکار وجود دارد ک پیمانکار موظف است طبق قانون کار حقوق کارشناس( گروه ۱۲ )پرداخت نماید حال من چند سوال دارم لطفا جواب بدید: از انجا که ما در طول ماه زیاد ماموریت در سراسر استان میرویم ایا حق ماموریت به ما تعلق میگیرد؟( لازم بذکر است قرارداد بین من و پیمانکار به اصرار پیمانکار بر اساس هر بازدید میباشد) سوال دیگر اینکه اضافه کار به من هم تعلق می گیرد؟ سوال دیگر اینکه پیمانکار از بهمن ۹۶ تا اخر اسفند ۹۶ یک قرارداد با بنده نوشته اما در سال ۹۷ هیچگونه افزایش حقوقی نداده ایا پیمانکار موظف به افزایش حقوق در سال ۹۷ می باشد یا نه؟(طبق گفته پیمانکار تا اخر قرارداد بدون افزایش حقوق و بر اساس همون تعداد بازدید و طبق قانون کار سال ۹۶ حقوق بمن میدهد نه اضافه کار و نه حق ماموریت) سوال دیگر ایا من در پایان قرارداد میتوانم ۹ روز مرخصی ام رو که استفاده نکردم پول ان را از پیمانکار بگیرم؟ و اخرین سوال اینکه در ابتدا قرارداد بازدیدی که نوشته شد صرفا برای بهمن و اسفند ۹۶ بود و برای سال ۹۷ هیچگونه قراردادی نوشته نشده است و پیمانکار طبق قرارداد قبل بمن براساس هر بازدید حقوق میدهد ایا اینکه قرارداد جدید در سال ۹۷ نوشته نشده میتواند به ضرر من باشد؟(چون پیمانکار گفته هیچگونه افزایش حقوقی تا پایان قرارداد نداری دیگر من پیگیر نشدم)

پاسخ به سوالات مطروحه بستگی به مفاد قرارداد منعقده می باشد و بنابراین نمیتوان بدون اطلاع ازشرایط قرارداد مانند ساعات کار، حقوق ساعتی یا روزانه یا ماهانه اظهارنظر نمود.

 

سوال: سلام خسته نباشید کارمند قراردادی منابع طبیعی هستم 11 ساله که به صورت شیفت 24 کار 48 ساعت مشغول هستم.میخواهند ساعت کاری ما را به 24 24 تغییر دهند.ایا میتوانند چنین کاری کنندممنون از شما

ابتدا بایستی مشخص شود که رابطه کاری شما مشمول قانون کار است یا خیر. در صورت شمولیت قانون کار مطابق تبصره 1 ماده 51 قانون کار کارفرما با توافق کارگران، نماینده یا نمایندگان قانونی انان می تواند ساعات کار را در بعضی از روزهای هفته کمتر از میزان مقرر و در دیگر روزها اضافه بر این میزان تعیین کند به شرط انکه مجموع ساعات کار هر هفته از 44 ساعت تجاوز نکند.

سوال: ایا میتوان در یک شرکت دولتیاز یک نیروی کار به طور همزمانبهنوان ابدارچی، سرایدار و حفاطت فیزیکی در طول شبانه روز استفاده کرد؟

بسته به نوع قرارداد و اینکه مشمول قانون کار خواهید بود یا خیر پاسخ متفاوت است ولی در هر حال مطابق ماده 51 قانون کار ساعت کار در این قانون مدت زمانی است که کارگز نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از 8 ساعت تجاوز نماید.

سوال:با سلام و احترام اینجانب از سال 87 تا 90 با داشتن قرارداد خدمات مهندسی در یکی از ادارات دولتی خدمت نمودم که زمان انجام کارم در قرارداد در شش روز و در ساعات اداری قید شده بود و اینکه پرداخت حقوقم از محل اعتبارات دولتی صورت می گرفت ولیکن بیمه برایم رد نمیکردند و من خودم در آن زمان از طریق شرکت یکی از دوستانم بیمه میشدم . می خواستم بدونم ایا این مدت خدمتم را اداره میتونه بعنوان سوابق خدمت دولتی محسوب کنم ساعات کار : شش روز در هفته در ساعات اداری پرداخت از محل : اعتبارات دولتی بیمه : نداشته ام لطفا سوال بنده رو به همراه مرجع و مواد قانونی اعلام بفرمایید تا این مشکلم حل شه . برام خیلی حیاتی . بی نهایت ممنون و قطعا جبران خواهم کرد 

برای ارایه پاسخ نیاز به بررسی مدارک می باشد. در صورت تمایل به برقراری تماس و دریافت پاسخ از طریق تماس با مدیریت پیام بگذارید.

سوال: من شب کار هستم و بعضی از روزها هم کار میکنم میخواستم ببینم مزد روزی که کار میکنم چگونه محاسبه میگردد؟

مطابق ماده 58 قانون کار برای هر ساعت کار در شب تنها به کارگران غیر نوبتی 35% اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می گیرد.

سوال: سلام من در یکی از ادارات شهرداری تهران به مدت 5 سال ولی زیر نظر پیمانکار(با کد کارگاه مستقل) . پیمانکار هر سال تغییر میکند و می بایستی حق سنوات رو در پایان قرارداد تسویه نماید. ولی این کار  را انجام نمی دهد. من قصد بیرون امدن از ان محیط کار را داشتم که رییس اداره گفتن با اینکه من برای ان اداره کار میکنم اما سنوات با پیمانکار ان هست و من به اداره کار از ان رییس شکایت کردم. اما اداره کار گفت باید از تک تک پیمانکار ان شکایت کنم. ایا راهی هست من از دایره حقوقی منطقه شهرداری بتوانم احیای حق سنوات کنم.

مطابق ماده 12 قانون کار هر  نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه ، از قبیل فروش یا انتقال به هر  شکل، تغییر نوع تولید، ادغام در موسسه دیگر، ملی شدن کارگاه، فوت مالک و امثال اینها، در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمی باشد و کارفرمای جدید، قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق خواهد بود. به این ترتیب در صورت پایان کار پیمانکار، بایستی تسویه حساب کارکنان در 45 روز از تحویل موقت تا تحویل قطعی انجام و به پیمان دهنده ارایه شود تا با پیمانکار تسویه شود. در غیر اینصورت مطابق مواد 12 و 13 وتبصره های ان مساله می تواند از طریق مقاطعه دهنده و اخرین پیمانکار مطرح شود.

 

سوال: باسلام. من دوبتکار هستم. دو روز به صورت روزکار(ساعت 06:30 تا 18:30)، دو روز به صورت شبکار(ساعت 18:30 تا 06:30) و بعد 4 روز استراحت هستم.دو تا سوال دارم، اول اینکه وقتی که روز کاری من با جمعه برخورد میکنه آیا من 12 ساعت جمعه کاری میگیرم یا هشت ساعت؟ دوم اینکه اگه از یک روز تعطیل به جای جمعه کاریم استفاده نکنم پیمانکار باید به من اضافه کار بده یا معادل اضافه کار پول بده؟ چون من توی پالایشگاهع کار میکنم و اضافه کار من رو مقاطعه دهنده پرداخت میکنه. ضمنا تو پیمان هم اومده که پیمانکار باید هزینه جمعه کاری و تعطیل کاری رو در نظر بگیره

درصورت انجام کار در روز جمعه که به جای آن روز دیگری تعطیل می باشد به ازای ساعات کار موظفی در روز جمعه فوق العاده جمعه کاری تعلق میگیرد. در مورد سوال دوم لازم به ذکر است در صورت انجام کار در روز جمعه مطابق قسمت اخیر تبصره 1 ماده 62 قانون کار به هر حال تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است.

 

سوال: سلام خدمت تان! یک فرد می تواند در دو اداره اجرای وظیفه نماید؟ مثلا در یک اداره از طرف صبح و در اداره دیگر در شیفت شب کار نماید؟ لطفا اگر امکان دارد پاسخ دهید با احترام

اگرفرد مشمول قانون کار باشد بلامانع است ولی اگر مشمول قانون دیگری باشد بایستی به همان قانون مراجعه شود.


 

سوال: با سلام بنده در یک شرکت بصورت شیفت چرخشی کار میکنم و ممکن است در برخی از ماه ها ساعات کار من از 176 ساعت کمتر باشد در گذشته کارفرما حظور در شرکت را در ساعات غیر از شیفته تعریف شده بصورت اضافه کار پرداخت میکرد ولی الان میگوید حتی اگر شیفت 176 ساعت را پرنکند از اضافه کاری کسر می شود و مابقی پرداخت می شود آیا این موضوع درست است؟ مورد دوم اینکه ما در ماه حداقل 2 جمعه را در سرکار هستیم و تمام تعطیلات رسمی را در سرکاریم و به دلیل اینکه 22.5% حق شیفت میگیریم در این روزها فقط اضافه کار به ما میدهند و دیگر این 40% مازاد داده نمی شود آیا این موضوع قانونی است. خواهش میکنم پاسخ داده شود خیییلی ضروری است تشکر

سوال مطرح شده دارای ابهام بوده و برای دریافت پاسخ از طریق تماس با مدیریت ارتباط حاصل نمایید.

 

سوال: من از سال 82 در یک شرکت تولیدی مشغول به کار می باشم در سال 86 طرح طبقه بندی مشاغل اجرا شد و من در ان سال مبلغ 1.5 میلیون تومان طلبکار شدم که هنوز پرداخت نشده است و این کارخانه به دلیل بدهی بانکی در سال 94 از سوی بانک تعطیل شد و به اجبار همه نیروها به اجبار به بیمه بیکاری وصل شدند و برای تمام پرسنل احکام اداره کار بر اساس حقوق سال 94 صادر گردید ولی مابه التفاوت طرح طبقه بندی به روز حساب نشد در خرداد 95 مجددا کارخانه بازگشایی و نیروها به کار فراخوان شدند و مبلغی هم بابت سنوات به پرسنل پرداخت نشد فقط بخشی از معوقات حقوق پرداخت شد و مابقی حقوق و عیدی و مرخصی سال 94 هنوز هم پرداخت نشده است سوال من این است که اگر الان بخواهم مجددا به اداره کار  مراجعه کنم طبق قانون حق سنوات 15 سال گذشته و معوقات پرداخت نشده بر چه اساسی باید محاسبه شود؟مگر مبنای پرداخت حق سنوات بر اساس اخرین حقوق و دستمزد نیست؟

اگر در حکم صادره اداره کار به قطع همکاری اشاره شده باشد حق سنوات نیز احتمالا در رای امده و اگر هم نیامده باشد بر اساس حقوق در زمان قطع همکاری قابل محاسبه است. ولی اگر به قطع همکاری اشاره نشده باشدیعنی شرایط تعلیق حاکم بوده و حق سنوات در زمان همکاری یا پایان قرارداد بر مبنای اخرین حقوق قابل محاسبه خواهد بود.
 

سوال: باسلام.اگر شخصی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه که تعطیل رسمی بوده است به ماموریت اعزام شود هزینه ماموریت ایشان چگونه محاسبه میشود؟

با توجه به مواد 62 و 63 قانون کار ، تعطیلی روز جمعه و تعطیلات رسمی عمومیت دارد و رعایت مواد 59 و تبصره 1 ماده 62 برای کار در روز جمعه و تعطیلات رسمی الزامی می باشد. بدین ترتیب علاوه بر حق ماموریت (مستند به ماده 46 قانون کار) حق تعطیل کاری با توجه به ماده یاد شده تعلق میگیرد.به همین دلیل از انجا که  ماموریت و تعطیل کاری مقوله هایی جداگانه و چندحق متفاوت می باشد و هریک نیز دارای استناد قانونی جداگانه ای می باشد(ماده 46 ماموریت و ماده 63 تعطیل کاری) ، این دو حق از یکدیگر جدا بوده و به محض تحقق یافتن شرایط هر کدام به صورت جداگانه قابل محاسبه و پرداخت می باشد.

سوال: حق سنوات چیست؟

حق سنوات همان سنوات خدمت یا مزایای پایان کار است که به ازای هر یک سال سابقه به میزان یک برابر اخرین حقوق پایه تعلق میگیرد.

سوال: باسلام. لطفا حق ماموریت با فرمول هم بزارید ممنون.

مطابق ماده 64 قانون کار به کارگرانی که به موجب قرارداد یا موافقت بعدی به ماموریت های خارج از محل خدمت اعزام می شوند فوق العاده ماموریت تعلق میگیرد. این فوق العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد. همچنین کارفرما مکلف است وسیله یا هزینه رفت و برگشت آنها را تامین نماید. برای مشاهده نحوه محاسبه مزد یک روز (حقوق پایه یک روز) به صفحه نحوه محاسبه حقوق روزانه، ساعتی و اضافه کاری مراجعه نمایید.

سوال: آیا نگهبانی فقط شب کار باشد از نظر قانون کار مشکل یا مسئله خاصی برای کارفرما بوجود نمی آورد؟

کار در شب در قانون کار پیش بینی شده و مطابق ماده 53 کار شب کارهایی است که زمان انجام آن بین 22 تا 6 بامداد قرار دارد اما مطابق همین قانون ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کار شبانه یا کارهای خطرناک و سخت و زیان آور انجام می دهند ممنوع است.

سوال: ما جمعی از کارمندان شرکت الف که بصورت نوبتکار(شیفت) مشغول به کار می باشیم تاکنون فوق العاده تعطیل کاری و جمعه کاری دریافت نکردیم، 1. آیا تعلق میگیرد طبق قوانین؟ 2.نحوه محاسبه؟ 3. هم تعطیل کاری ؟4. هم جمعه کاری؟

رعابت مواد قانون کار برای کلیه افرادی که مشمول قانون کار هستند امری الزامی است و بنابراین در صورت تحقق تعطیل کاری و یا جمعه کاری فوق العاده تعلق پیدا می کند. برای اطلاع از نحوه محاسبه به صفحه نحوه محاسبه جمعه کاری و تعطیل کاری مراجعه نمایید.

سوال: باسلام. بنده 9 سال در شرکت تولیدی در شیفت کار کردم و بنابر دلایلی فعلا روزکار ثابت شدم و معاف از حق شیفت خود شدم. جال توضیحاتی را خواهشمندم راجب نوبت کاری به بنده اطلاع دهید که با چه راه و قانونی نوبتکاری خود را دریافت کنم. با تشکر از شما

مطابق ماده 56 قانون کار به کارگری که در طول ماه به طور نوبتی کار می کند فوق العاده نوبت کاری یا همان حق شیفت تعلق میگیرد.بنابراین در صورتی که کار بصورت نوبتی انجام نشود این فوق العاده نیز تعلق نخواهد گرفت آما در مورد اینکه ایا امکان تغییر شرایط کار وجود دارد یا خیر بحث دیگری است که به مفاد قراردادکار و شرایط کار بستگی دارد.

سوال: با سلام. من به مدت شش سال و یکماه در شرکت خصوصی مشغول بکار بوده و از همه مزایای حقوقی بهره مند بوده ام. بنا به دلایلی یک سال از شرکت جدا شدم و از بیمه بیکاری استفاده نموده ام و دوباره به همان شرکت بازگشته ام.در قرارداد جدید من پایه سنوات را صفر کرده اند و سوابق قبلی را محاسبه نکرده اند. آیا شرکت حق چنین کاری را دارد یا بایستی مزد سنوات قبلی من را محاسبه کند و به پایه حقوقم اضافه نماید؟

در خصوص پایه سنوات یا همان مزد سنوات مجموع سوابق کارکرد کارگر در کارگاه مدنظر قرار گرفته و این مدت چه به صورت پیوسته و چه به صورت منقطع در محاسبه مجموع سابقه موثر می باشد.

سوال: با سلام اگر کارگری در روز جمعه از ساعت 14 لغایت 24 به مدت 10 ساعت کار کند و بجای ان روز دیگری در هفته تعطیل باشد نحوه محاسبه این 2 ساعت اضافه کاری که در شب اتفاق افتاده به کدام 2 شکل زیر صحیح است؟1)نرخ ساعت عادی*1.4*1.35*2ساعت. 2) نرخ ساعت عادی*1.4*1.4*1.35*2 ساعت

نحوه محاسبه اضافه کاری در ایام تعطیل با اضافه کاری در ایام عادی یکسان است و تفاوتی ندارد.

 

سوال:من نوبت کاری صبح ظهر و شب هستم و سوال من در مورد قانون اضافه کاری در ایام تعطیل رسمی هست که به ما تعلق میگیره یا نه لطفا راهنمایی کنید با تشکر

در صورتی که ساعات حضور در کارگاه از ساعات کار موظفی هفتگی یا ماهانه بیشتر باشد به عنوان اضافه کاری محسوب می شود و این موضوع برای کارکنان نوبت کاری و غیرنوبت کار یکسان می باشد. (برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به صفحه اضافه کاری و تعطیل کاری)

سوال:سلام من در یک سازمان دولتی ( دارای طرح طبقه بندي مشاغل ) کار میکنم ولی زیر نظر پیمانکار (با کد کارگاه مستقل ) . پیمانکار هر سال تغيير می کند و می بایستي حق سنوات رو در پايان قرارداد تسويه نماید. ولي در یک مقطع ما با یک پیمانکار جدید ( کد کارگاه مستقل ) 2 سال قرارداد منعقد نموده و سنوات در طی 2 سال تجميع و به عنوان حقوق و دستمزد روزانه پرداخت می گرديده است. و اکنون می بایست با یک پیمانکار جديد قرارداد ( در غالب مديريت پیمان ) بسته شود . در صورتيکه در سال جديد که دارای 2 سال سابقه کار در همان سازمان دولتی بوده و حقوق مبنا با ( 2 سال پايه سنوات ) پرداخت شده است آیا در سال جديد با پیمانکار جديد حقوق و دستمزد روزانه پرداختي سال گذشته با احتساب 2 سال سنوات دستخوش تغيير خواهد شد و یا بر مبناي همان حقوق و دستمزد روزانه پرداختي قرارداد جديد جهت پرسنل مزبور منعقد مي گردد ؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

مطابق بخشنامه های مزدی که در پایان هر سال توسط شورای عالی کار اعلام می شود پایه سنوات در هر دو صورت چه تسویه حساب سالانه انجام شده باشد و چه نشده باشد به کارگر تعلق می گیرد و از طرف دیگر با توجه به اینکه پایه سنوات بر اساس سابقه کار و بوجود آمدن مهارت و سابقه در کارگاه بوجود می آید، پیمانکار جدید مکلف به پرداخت پایه سنوات با رعایت سوابق کار در آن کارگاه می باشد.

سوال:با عرض سلام وخسته نباشید،بنده یه سوال داشتم، اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید. اگر کارمند اداری یک شرکت با رعایت قوانین اداره قانون کار محترم از ادامه همکاری با شرکت کناره گیری نماید، مدت زمان تسویه حساب با کارمند چند روز خواهد بود و آیا قانون یا ماده یا تبصره خاصی در قانون کار ارائه گشته یا خیر..... با تشکر

بنظر می رسد سوال شما در مورد مدت زمانی که سنوات خدمت تعلق می گیرد نبوده و در مورد این است که به ازای هر سال چند روز حقوق به عنوان سنوات خدمت تعلق می گیرد. در این صورت به استناد ماده 24 قانون کار کارفرما مکلف است در صورت خاتمه قرارداد کار به کارگری که مطابق قرارداد یک سال یا بیشتر به کار اشتغال داشته است، برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب، بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. اگرچه در صورت موافقت کارفرما می تواند مبلغی بالاتری نیز پرداخت گردد. در برخی موارد مانند قطع همکاری بدلیل کاهش توانایی انجام کار و یا سایر موارد مطابق مقررات مبنای محاسبه 45 روز و دو ماه خواهد بود.

سوال:فرق بین تعطیل کاری و اضافه کاری چیست؟ آیا مبلغ دریافتی بابت 1 ساعت اضافه کاری با یک ساعت تعطیل کاری مثل هم میباشد یا فرق میکند؟

از آنجا که کار در روز تعطیل اضفه بر کارکرد عادی محسوب می شود، مبلغ ریالی یک ساعت اضافه کاری و یک ساعت تعطیل کاری با هم یکسان است. همچنین مواد 62 و 63 قانون کار در مورد تعطیلی روز جمعه و تعطیلات رسمی و مواد 59 و تبصره 1 ماده 62 برای کار در روز جمعه و تعطیلات رسمی می باشد که می تواند به شما کمک کند. برای محاسبه ی یک ساعت اضافه کاری می توانید به صفحه نحوه محاسبه حقوق روزانه ساعتی و اضافه کاری مراجعه نمایید.

سوال:با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب مدت5سال است که در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم این شرکت هرساله پایه حقوق اداره کار به من حقوق میدهد با حداقل عیدی و سنوات وحداقل مزد سنوات.از امسال قرارمان شده که حق سنوات این چند سال را بپردازد و طبق قانون کار حقوق بدهد که سابقه من نیز لحاظ شود لطفا راهنمایی کنید چگونه محاسبه میشود که حق من پایمال نشود ممنون از شما.

حق سنوات یا همان سنوات خدمت یا مزایای پایان کار به ازای هر یک سال سابقه به میزان یک برابر آخرین حقوق پایه تعلق می گیرد. پرسش شما واضح و دقیق نبوده و برای دریافت پاسخ می توانید مجددا سوال خود را با جزییات مطرح و یا از قسمت "تماس با مدیریت" درخواست مشاوره نمایید.

سوال:سلام من منابع انسانی یه شرکت خصوصی کار میکنم چندتا سوال تخصصی دارم ک نوشتاری نمیتونم بگم تلفنی هست که بتونم با شما صحبت کنم ؟

در اولین فرصت با شما تماس گرفته می شود.

با سلام و خسته نباشید من 11 سال تو یه شرکتی مشغول به کار هستم والان 2 سال هست که پایه سنواتی روی پایه حقوق اضافه نمیشه.ازشون پرسیدم میگن چون 4 روز اول عسد شرکت تعطیل بوده و قرارداد از 5 فروردین شروع شده بین قرارداد وقفه ایجاد شده و قرارداد پیوسته و کامل یکسال نمیشه برا همین پایه سنداتی روی حقوق لحاظ نمیشه. میخام بدون عدم پرداخت پایه سنواتی دارای قوانین خاصی هست یا نه.

مطابق بخشنامه های مزدی که در پایان هر سال توسط شورای عالی کار اعلام می شود پایه سنوات در هر دو صورت چه تسویه حساب سالانه انجام شده باشد و چه نشده باشد به کارگر تعلق می گیرد و لذا فاصله چند روزه بین قراردادها و متوالی یا متناوب بودن قراردادها تاثیری بر عدم تعلق این امتیاز ندارد.

 

سوال:با سلام دو تا سوال دارم از محضرتون: 1- در ایام تعطیل (بجز جمعه) کارفرما میتونه بگه تعطیلی فقط مربوط به شیفت صبح است؟ و مثلا شیفت عصر و شب باید بیان سرکار؟ یا اینکه فقط به شیفت صبح اضافه کار پرداخت کنه؟(لطفا بر اساس مواد و تبصره های قانونی استدلال بفرمایید) 2- آیا اینکه گفته می شود باید در کارگاههای بالای 50 نفر طبقه بندی مشاغل وجود داشته باشد یک قانون لازم الاجرا هست؟ یعنی اگر در یک کارگاهی با تعداد نفرات بیش از 50 نفر طبقه بندی مشاغل وجود نداشته باشه و دستمزد بر اساس حداقل حقوق اداره کار پرداخت بشه میشه پیگیری قانونی انجام داد؟؟ ممنون از پاسخگوییتون

مطابق ماده 63 قانون کار تعطیلات رسمی کشور جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید و بنابراین کل زمان 24 ساعت مربوط به روز تعطیل مدنظر قانون می باشد و اختصاص تعطیلی فقط به ساعات خاصی از 24 ساعت تعطیلی مغایر با قانون است. مگر آن که ساعت شروع و پایان شیفت به نحوی باشد که قسمتی از آن در روز گذشته و قسمتی از آن در روز تعطیل واقع شود که در این صورت انجام کار در شیفت تعیین شده ضروری بوده ولی تعداد روزهای تعطیل در محاسبه ساعات موظفی ماهانه مدنظر قرار داده می شود.
در خصوص طرح طبقه بندی مشاغل مطابق مواد 48 الی 50 قانون کار و آیین نامه های مربوطه، اجرای طرح برای شرکت های بالای پنجاه نفر الزام قانونی داشته و برابر ماده 50 قانون کار قابل رسیدگی می باشد.

سوال:با سلام بنده تا این لحظه حدود 10 سال سابقه کار در یک شرکت خصوصی را دارم لذا در این مدت هیچگونه پایه سنواتی پرداخت نشده است میخواستم بدانم آیا پایه سنوات پرداخت نشده باید به نرخ روز محاسبه گردد یا اینکه نحوه محاسبه دیگری دارد؟ ضمنا در این چند سال بعد از پایان هر سال فرم تسویه حساب را از ما می گرفتند آیا این امکان وجود دارد که دیگر امکان دریافت پایه سنوات ما با توجه به امضا فرم تسویه وجود نداشته باشد؟

محاسبه پایه سنوات برای سال های گذشته بر اساس نرخ همان سال و مطابق بخشنامه مزد همان سال انجام می شود. همچنین مطابق بخشنامه های مزدی که در پایان هر سال توسط شورای عالی کار اعلام می شود پایه سنوات در هر دو صورت چه تسویه حساب سالانه انجام شده باشد و چه نشده باشد به کارگر تعلق می گیرد و از طرفی اثبات پرداخت آن نیز بر عهده ی کارفرما می باشد. 

سوال:با سلام. من در شرکتی خصوصی کار میکنم. در قرارداد بنده جمع کل حقوق شامل حقوق مبنا(پایه) و مزایای انگیزه است. در مزایای انگیزیه ای آیتمی را گذاشتند بنام حق سنوات موضوع ماده 12. میخواستم ببینم آیا این کار مجاز است؟ آیا در انتهای کار بنده میتوانم سنوات بگیرم ؟ 

حق سنوات یا همان سنوات خدمت یا مزایای پایان کار که به ازای هر یک سال سابقه به میزان یک برابر آخرین حقوق پایه تعلق می گیرد، بنا به تشخیص کارفرما می تواند به صورت ماهانه پرداخت شود و اگر در مدت کارگرد تسویه حساب قطعی انجام نشده باشد، کلیه ی مبالغ پرداختی به عنوان علی الحساب تلقی گردیده و در زمان قطع همکاری پس از محاسبه ی حق سنوات کل کارکرد از مجموع محاسبات کسر می شود.

سوال:با سلام ببخشید کسی که برای یک شرکت سه سال کار کرده و بعد از ان دو ماه ترک کار داشته و پس از دو ماه دوباره در همان شرکت مشغول ب کار شده بحث پایه سنوات ان چگونه می باشد ؟ ممنون

در خصوص پایه سنوات یا همان مزد سنوات مجموع سوابق کارکرد کارگر در کارگاه مدنظر قرار گرفته و این مدت چه به صورت پیوسته و چه به صورت منقطع در محاسبه مجموع سابقه موثر می باشد.

سوال:سلام و خسته نباشید برای محاسبه عیدی برای سه ماه کار میخواستم ببینم چقد تعلق میگیره در صورتی که ماه اول با حقوق یک و صد و نه ساعت کار . و دو ماه بعدی با حقوق کاهش یافته پونصد ، هر ساعت اظافه کاری چقدمیشه با حقوق پونصد

مطابق مصوبه 1370/12/06 مجلس شورای اسلامی عیدی و پاداش به ازای یک سال کارکرد و با رعایت سقف عیدی و پاداش در هر سال معادل دو برابر حقوق پایه است و به این ترتیب این مبلغ برای سه ماه کار به نسبت سه دوازدهم خواهد بود. ضمنا علت کاهش حقوق می بایست مشخص باشد که به دلیل کاهش ساعات کار بوده یا خیر. برای محاسبه ی یک ساعت اضافه کاری می توانید به صفحه نحوه محاسبه حقوق روزانه ساعتی و اضافه کاری مراجعه نمایید.

سوال:سلام من درشرکتی کار میکنم عنوان شغلم سرپرست ‌شیفت هستم چند ماهی هست که از من برای نگهبان معمولی استفاده میکنن ایا من میتوانم شکایت کنم لطفا شماره ماده قانون کار را ذکر کنبد با تشکر

مطابق بند الف ماده 10 قانون کار می بایستی نوع کار یا حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد در قرارداد کار ذکر شود. به این ترتیب مادامیکه قرارداد کار به پایان نرسیده باشد، تغییر عنوان شغلی به صورت یک طرفه امکانپذیر نبوده و همکاری مطابق قرارداد برای شغل تعریف شده باید صورت پذیرد. در غیر اینصورت و بروز اختلاف موضوع از طریق مراجع حل اختلاف کار قابل رسیدگی می باشد.

سوال:با سلام اگر شخصی در روز جمعه به ماموریت اعزام شود ایا هزینه ماموریت ایشان همانند روزهای دیگر محاسبه میشود؟ ایا علاوه بر هزینه ماموریت هزینه تعطیلکاری هم شامل میشود

با توجه به مواد 62 و 63 قانون کار، تعطیلی روز جمعه و تعطیلات رسمی عمومیت دارد و رعایت مواد 59 و تبصره 1 ماده 62 برای کار در روز جمعه و تعطیلات رسمی الزامی می باشد. بدین ترتیب علاوه بر حق ماموریت (مستند به ماده 46 قانون کار)، حق جمعه کاری و یا اضافه کاری با توجه به مواد یاد شده تعلق می گیرد. به همین دلیل از آنجا که ماموریت و اضافه کاری یا جمعه کاری مقوله هایی جداگانه و چند حق متفاوت می باشد و هر یک نیز دارای استناد قانونی جداگانه ای می باشد (ماده 46 ماموریت و ماده 59 اضافه کاری)، این دو حق از یکدیگر جدا بوده و به محض تحقق یافتن شرایط هر کدام به صورت جداگانه قابل محاسبه و پرداخت می باشد.

سوال:در محاسبه تسویه مانده مرخصی آیا مزایا هم تعلق میگیرد یانه؟مثلا علاوه بر 1روز پایه حق مسکن و خواروبا و حق اولاد هم تعلق میگیرد؟یا فقط پایه روزانه تعلق میگیرد؟

با توجه به اینکه عدم امکان استفاده از مرخصی استحقاقی معادل انجام کار عادی می باشد کلیه موارد مرتبط با کار عادی از جمله حقوق پایه و مزایای رفاهی به طلب مرخصی نیز تعلق می گیرد.

سوال:سلام من در شرکت دولتی کار میکنم ولی زیر نظرپیمانکار.یعنی پیمانکار هر سال عوض میشه و ما با پیمانکار جدیدهر سال قرار داد یک ساله میبندیدم. طرح طبقه بندی مشاقل در شرکت ما الزامی شده است .من حق جذب با سابقه 2سال هم میگیرم ولی در این شرکت دو نوع جدول محاسبه حقوق وجود دارد.یکی بالای ان نوشته حقوق با احتساب پایه سنوات. و دیگری نوشته جدول حقوق. و اسمی از پایه سنوات نیست . کدوم شامل من میشه؟! ممنون اگه راهنماییم کنید.

با توجه به اینکه پایه سنوات بر اساس سابقه کار و بوجود آمدن مهارت و سابقه در کارگاه بوجود می آید، پیمانکار جدید مکلف به پرداخت پایه سنوات با رعایت سوابق کار در آن کارگاه می باشد.

سوال:سلام من در یک شرکت خصوصی مشغول به کار فنی هستم و به شرکت امده و سرویس که درخواست میشود به سرویس میرویم و باید ورود و خروج را ثبت کنیم اگر ورود و خروج ناقص ثبت شود شرکت اعلام کرده که ان روز برای شما غیبت لحاظ شده و ۸ ساعت کسر کار لحاظ میشود میخواستم قانون این مورد را بدانم که از لحاظ قانونی ورود خروج ناقص چه شرایطی دارد ممنونم

همانطور که در ماده 51 قانون کار و تبصره های آن آمده است ساعت كار در این قانون مدت زمانی است كه كارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام كار در اختیار كارفرما قرار می دهد. از طرفی ساعات ثبت ورود و خروج به منزله تشخیص حضور یا عدم حضور کارگر در کارگاه می باشد. اگرچه قانونی که صراحتا مشخص نماید ثبت ناقص ورود یا خروج به عنوان 8 ساعت کسر کار بایستی درنظر گرفته شود ولی به استناد ماده 87 آیین دادرسی کار در صورت بروز اختلاف اثبات کارکرد با کارگر است. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز اختلاف این نوع قصور می تواند از جمله موارد قصور در آیین نامه انضباطی کارگاه درنظرگرفته شده و تنبیه متناسب با آن با تایید اداره کار تعریف شود.

سوال:با سلام بنده در کارخانه صنایع سلولزی کار میکنم که شیفتش بصورت ۱۲ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت است . سوالم این است : اولا: آیا این مدل کار جزو نوبت کاریست ؟ دوما:اگر نوبت کاریست طریقه محاسبه درصد حق شیفت‌ ؟ سوما:آیا مبنای محاسبه ساعت کارکرد است یا روزهای کارکرد؟ چهارما:آیا اضافه کاری به این مدل کار تعلق میگیرد؟ پنجما: در صورت برخورد شیفت کاری با جمعه یا روزهای تعطیل آیا اضافه کار تعلق میگیرد؟ با سپاس از مدیر سایت ، ببخشید سوالم چند بخشی شد ، لطفا جواب بدید . ممنونم از محبت شما

اول: چون ساعات کار در حالت 12/24 گردش دارد پس نوبت کار است دوم و سوم: چون در دو نوبت روز و شب قرار می گیرد پس 22/5 درصد محاسبه می شود (برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به صفحات نوبت کاری و محاسبه نوبت کاری) چهارم و پنجم: در صورتی که ساعات حضور در کارگاه از ساعات کار موظفی هفتگی یا ماهانه بیشتر باشد به عنوان اضافه کاری محسوب می شود

سوال:با سلام و احترام می خواستم بدونم مبنای قانونی محاسبه سنوات مبلغ پایه است یا حکم حقوقی. منظورم اینه که اگه کسی بدون حق اولاد و خواروبار و مسکن و ... پایه حقوقش 1400 باشه و 300 هم حق جذب یا کارانه بگیره ، به صورت قانونی سنوات باید بر حسب 1400 محاسبه بشه یا 1700 ؟؟ سوال دوم : با توجه به عیدی تعیین شده در سال 96 ، قطعاً اگه این فرد بخواد دو تا پایه عیدی بگیره از 3 برابر حداقل حقوق بیشتر میشه . آیا عیدی این فرد همون 3 برابر حداقل حقوق باید محاسبه بشه یا دو تا پایه حداقل ؟؟ البته به نظرم غیر منطقیه که کسی با پایه 1400 بر مبنای حداقل حقوق عیدی بگیره . ممنون میشم جواب این دو سوال رو برام بفرستین. خدا خیرتون بده سپاس

در مورد سوال اول به استناد ماده 36 و تبصره یک آن در صورتی که مبلغ پرداختی اضافه بر مزد شغل مانند حق جذب به تبع شغل فرد باشد، جزو مزد ثابت محسوب شده و در محاسبه تبعات مزدی مانند عیدی و پاداش تاثیرگذار خواهد بود. سوال دوم هم اگر چنانچه دو برابر مزد ثابت ماهانه از سه برابر حداقل حقوق بیشتر باشد، به این فرد سه برابر حداقل مزد که در واقع سقف عیدی پرداختی است تعلق خواهد گرفت.

سوال:باسلام و احترام به استحضار می رساند که بنده از سال 1390 در کارخانه ای بعنوان مدیر فنی تولید با حداقل دستمزد مشغول به فعالیت بودم که بعد از پیگیری های مکرر با مدیر عامل بالاخره از ابتدای سال 1392حقوق بنده بدون حکم و در فیش حقوقی با عناوین"جذب براساس کارکرد"و"شغل براساس کارکرد"ترمیم یافت و بیش از 4سال تا آبانماه 1396پرداخت گردید ولی اکنون مدیر عامل جدید اقدام به کاهش 750000 تومانی حقوق وتبدیل آن به حداقل دستمزد نموده است آیا از لحاظ قانونی این کار مجاز می باشد. ممنون از حسن توجه شما

مطابق ماده 36 قانون کار مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل. اگر موارد یاد شده پرداختی به تبع شغل بوده باشد جزو مزد ثابت محسوب گردیده و در صورتی که عنوان شغلی تغییر نکرده باشد نمی تواند کاهش داده شود.

سوال:باسلام احتراما بنده در شركتي مشغول بكار هستم و بعلت تغيير كد كارگاهي بايستي با بنده تسويه بشه. كارفرما قبلي كه قرار هست با بنده تسويه كنه چه مدت زماني حق داره سنوات و ديگر مزاياي بنده رو تسويه كنه؟

برای پرداخت حق سنوات و دیگر مزایا و در کل برای تسویه حساب مدت زمان مشخصی در قانون درنظر گرفته نشده است و تنها در صورت بروز اختلاف بین طرفین از بابت زمان انجام تسویه و یا سایر موارد می توان به مراجع حل اختلاف کار مراجعه نمود.

سوال:سلام و احترام تشکر از بابت راهنمائی که انجام خواهید داد؛ بنده کارمند یا باصطلاح کارگر یک شرکت خصوصی بزرگ هستم. اینجانب در یک طرح سراسری تحت عنوان تربیت مدیران شایسته پس از امتحان و طی مراحل مربطه پذیرفته شدم و ... سمت بنده رئیس ... بود. درست در روز حرکت از شهرستان برای اعزام به دوره مذکور، بدون اطلاع زمینه قبلی بجای بنده فرد دیگری را به عنوان سرپرست منصوب کردند؛ ... بعد از برگشت از کورس خارج به مدت سه و نیم ماه بدون هیچگونه ردیف و جایگاه شغلی بودم تا اینکه در یک روز تعطیل با بدون اطلاع قبلی در همان محل قبلی و زیر نظر همان فرد سرپرست که بجای اینجانب نصب شده بود پست کارشناس مسئولی زدند و با اعتراض ما از ما نامه گرفتند و پس از آن آنرا تبدیل به پست کارشناس در ستاد شرکت کردند. مضمون نامه ما هم درخواست پست همتراز یا بالاتر در ستاد بود. ... در هر صورت در مورد بنده ظاهرا چندین تخلف قانونی را مرتکب شده است که بصورت خلاصه می توان بشرح زیر اشاره کرد: 1. جابجائی همزمان با ماموریت اداری که در روز جابجائی ماموریت بنده به تهران صادر شده بود و بنده توی راه بودم و بعد از برگشت نیز هیچگونه جا و جایگاهی نداشتم. هرچند بصورت رسمی حکم قبلی بنده لغو نشده بود و هیچ ابلاغی هم برای بنده صادر نشده بود ولی در جایگاه بنده فرد دیگری که هیچگونه ترجیحی نسبت به بنده هم نداشت نشسته بوده است. 2. این جابجائی مغایر با عرف جاری شرکت در منطقه، خلاف قانون و در عین حال غیر اخلاقی بود؛ ... 3. تنزل به پست کارشناسی با وجود اینکه بعد سه و نیم ماه بلاتلیفی ناچارا نامه نوشته و درخواست کردم که برای بنده در ستاد منطقه پست مشابه و یا بالاتر بدهند؛ درحالیکه بعد از سه و نیم ماه بدون اطلاع قبلی و در روز تعطیل به بنده اطلاع داده شد که حکم شما به عنوان کارشناس مسول در همان شهرستان و بجای همان فردی که الآن بجای شما کار می کند صادر شد؛ اعتراض کردم که مگر قرار نبود با این وضعیت پیش آمده در ستاد کار کنم و دیگر در همان شهرستان زیر نظر فردی که خیلی ضعیف تر از من هست امکان ندارد؛ گفته شد شما یک درخواست بنویسید و من هم درخوست مذکور را نوشتم.

با عرض پوزش از اینکه قسمت هایی از سوال حذف شده است به اطلاع می رساند پاسخ به این سوال منوط به بررسی اطلاعات مندرج در قرارداد کار می باشد.

سوال:باسلام وخسته نباشید سئوال بنده این است که آیا یک فرد در یک روز تعطیل به مأموریت جایی خارج از محل کارش میرود بالای 60کیلومتر که مأموریت هم تعلق میگیره درایام عادی مثلاًبرای آوردن چیزی که ازطرف کارفرما تکلیف شده رفته وپس از بازگشت هم دوباره شروع به اضافه کاری می نماید حتی تاشب آیا این فرد میتواند هم اضافه کاری وهم مأموریت بگیرد یانه جهت راهنمایی بهتر فرض کنید این فرد به عنوان مراقب یا یکی از عوامل آزمون باشه که هم مأموریت رفته وهم اضافه کاری کرده ویک تفاوتی باید با کسی که همانجا نشته وهیچ خطری مثل خطر سفر در حین مأموریت اورا تهدید نمیکنه باشد یا نه؟ باتشکر

از آنجا که ماموریت و اضافه کاری دو مقوله جداگانه و دو حق متفاوت می باشد و هر یک نیز دارای استناد قانونی جداگانه ای می باشد (ماده 46 ماموریت و ماده 59 اضافه کاری)، این دو حق از یکدیگر جدا بوده و به محض تحقق یافتن شرایط هر کدام به صورت جداگانه قابل محاسبه و پرداخت می باشد.

سوال:با عرض سلام و خسته نباشی ببخشید سوالی داشتم در ارتباط با نحوه محاسبه مرخصی کارکنان نوبتکاری ( شیفتی) در یک شرکت دولتی فردی که بصورت پیمانکاری شاغل می باشد و کار وی بدین صورت است که دو روز صبح 12 ساعت ( از ساعت 6 الی 18) و دو روز شبکار 12 ساعته ( از ساعت 18 الی 6 صبح ) انجام وطیفه و بعد 4 روز استراحت کاری دارد . اگر این فرد در شیفت صبح کار و یا شبکار از مرخصی استحقاقی استفاده نماید نحوه محاسبه میزان مرخصی به چه صورت است؟ در این شرکت بابت یک روز مرخصی صبحکاری نیم روز از استراحت کاری کسر و به مرخصی مأخوذه اضافه یعنی می شود یک و نیم و بابت یک روز مرخصی شبکاری یک و نیم از استراحت کاری کسر و در پایان یک روز مرخصی استحقاقی شبکاری می شود دو و نیم (2.5) آیا این نحوه محاسبه این نوع کار به این شیوه مطابق قانون کار صحیح است یا خیر لطفا راهنمایی بفرمائید متشکرم

همانطور که در سوال نیز گفته شده است به دلیل چرخش ساعات کار این فرد در طول ماه، وی نوبت کار می باشد. اما از آنجا که ساعات کار وی روزانه نبوده و ما بین آن استراحت قرار دارد و از طرفی مطابق تبصره 1 ماده 51 قانون کار ساعات کار موظفی هفته 44 ساعت می باشد و با توافق طرفین این ساعات به روزهای مشخصی موکول شده است، در واقع در هر 8 روز این فرد 48 ساعت کار می کند که تقریبا برابر ساعات موظفی قانون کار می باشد و هر میزان عدم حضور در کارگاه به منزله مرخصی استحقاقی تلقی می شود. لازم به ذکر است هرگونه محاسبه ای که مزایای بیشتری برای کارگر منظور نماید بلامانع بوده و اگر جزو عرف کارگاه باشد رعایت آن ضروری است.

سوال:با سلام، سوال من در خصوص نیروهای کار نوبت کاری است که به مدت یک هفته شیفت بعد از ظهر در محل کار حضور می‌یابند و شیفت تا صبح روز بعد ادامه میابد. این شیفت با اینکه چرخشی است اما دو ماهی یکبار یا گاهاً یک ماه و نیم یک بار نوبت به هر فرد میرسد. آیا این کارگران نوبت کار محسوب میشوند؟ آیا لزوم به کار در نوبت شب باید در قرارداد ذکر شود؟ محل کار مورد سوال یک شرکت مخابراتی است.

بر اساس ماده 55 قانون کار، كار نوبتی عبارت است از كاری كه در طول ماه گردش دارد. با توضیحی که در سوال داده شده است ساعات کار در طول ماه ثابت است و گردش ندارد و لذا با ساعات کار در شب فوق العاده شبکاری تعلق می گیرد. در ماه آتی بسته به اینکه ساعات کار از چه ساعتی شروع و تا چه ساعتی خاتمه یابد پاسخ متفاوت خواهد بود. در مورد لزوم تعیین کار در نوبت شب مطابق بند ج ماده 10 قانون کار، ساعت کار بایستی در قرارداد کار مشخص و درج شود که با توافق طرفین قابل تعیین است.

سوال:با سلام بنده نگهبان ارگانی هستم ساعت کاری 12 کار 36 استراحت چه مزایایی به من تعلق میگیره در ضمن امکان داره هم روزکار باشم هم شبکار در ماه ولی حالت معمولی 2 ماه شبکار 1ماه روزکار سوال بعدی اضافه کاری تعطیلات شامل جمعه است یا بقیه نعطیلات را شامل میشه مثل شهادت یا ولادت با تشکر فراوان

ساعات کار 12/36 بسته به اینکه ساعت شروع کار چه ساعتی از شبانه روز باشد، ساعات کار ثابتی می باشد. بطور مثال اگر ساعت شروع کار 6 صبح باشد شما تا ساعت 18 عصر سرکار هستید و پس از 36 شاعت استراحت مجددا ساعت 6 صبح دو روز بعد سر کار خواهید بود. به این ترتیب شما روزکار خواهید بود ولی اگر ساعات کارتان در ساعات 22 الی 6 صبح قرار گیرد مشمول فوق العاده شبکاری خواهید بود. در مورد کار در روز جمعه در حالتی که شیفت به شکل فوق باشد با توجه به اینکه روز دیگری به جای جمعه تعطیل می باشد به ساعات کار موظفی روز جمعه فوق العاده جمعه کاری تعلق می گیرد.

سوال: سلام اینجانب در دانشگاه صنعتی اصفهان در قسمت تاسیسات قرارداد با یک شرکت پیمانکاری رادارم اولین سوال: در طول یک ماه 3 یا 4 شیفت 24 ساعت کار 48 ساعت استراحت دارم مابقی روزهای ماه بجز تعطیلات روزکار از ساعت 8 تا 16:30 روزکار هستم آیا نوبت کاری به من تعلق میگیرد

در مورد کار شیفتی یا نوبتی لازم به توضیح است که مطابق ماده 55 قانون کار، كار نوبتی (یا شیفتی) عبارت است از كاری كه در طول ماه گردش دارد، به نحوی كه نوبتهای آن در صبح یا عصر یا شب واقع می شود. با توجه به اینکه ساعت کار 24/48 ثابت است و در طی ماه گردش ندارد کار شیفتی یا نوبتی نیست ولی از آنجا که برخی از ساعات کار شما در ساعات شب قرار می گیرد به همان ساعات فوق العاده شبکاری تعلق می گیرد.

سوال: با سلام و خسته نباشید من به یک شرکت دولتی ازمون دادم و پس از نوزده ماه انتظار بالاخره دعوت شدم و به شهرهایی که قرار بود مرا بدهند تو ازمون زده بودند ندادند و به یک شرکت زیر مجموعه دیگر دادند و پس از سه ماه ازمایشی و دو ماه کار کردن شرکتی که مرا داده بودند طبق اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شد و بعد از پنج سال نامه ای پیدا کردم که قبل از رفتن ما به ان شرکت نامه ای از طرف ریاست جمهوری وقت و معاونش هم به وزارتخانه هم به همان شرکت اصلی زده شده که اینجا واگذار میشه حالا از شما بزرگواران استدعا دارم مرا کمک کنید که چگونه به دیوان شکایت کنم تمام مدارک هک که گفتم دارم و ایا میتوانم جواب بگیرم یا اگر امکانش هست کسی را معرفی بفرمایید فرم دیوانو کمکم کنه پر کنم با تشکر

سوال مطرح شده در زمینه قانون کار نبوده و مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد و ضمن پوزش به عرض می رساند سایت پیک کار در زمینه قانون کار فعالیت می نماید. اما برای اطلاع بیشتر از وضعیت خود می توانید به واحد اداری مستقر در اداره کل متبوع استان خود مراجعه نمایید و پس از آگاهی از مستندات قانونی این اقدام، در صورت لزوم از طریق دیوان اقدام نمایید. معمولا در دادگستری مرکز استان نیز واحد استانی دیوان عدالت اداری فعال می باشد و می تواند به سوالات شما پاسخگو باشد.

سوال: سلام.شبتون بخیر من یه سوال داشتم اگه امکانش باشه که جوابم رو بدید ممنون میشم من توی شهرداری کار میکنم بخش تاسیسات با پیمانکار کار میکردیم که بعدش پیمانکار رو بیرون کردن که بریم زیر نظر خود اداره بصورت تامین نیرو اما الان حدود ۶ ما گذشته و نه قراردادی امضا کردیم ونه بیمه ای در طول این ۶ماه وقفط مبلغی رو برای مساعده دادن میگن در صورتی که در یه ارگان دولتی مدتی رو بدون بیمه وقرارداد باشی میشه شکایت کرد واستخدام شد میشه شما لطف کنی اگه اطلاعاتی دارید در مورد این قانون رو به ما بگی وراه وچاهش رو بدونیم ممنون میشم. در ضمن ما ۸ نفر هستیم

با توجه به اینکه رابطه کارگری و کارفرمایی با پیمانکار قطع گردیده، شما می توانید برای تعیین تکلیف ادامه همکاری به اداره کار محل مراجعه و دادخواست ارایه نمایید. اما با توجه به اینکه برای برای برقراری رابطه کارگری و کارفرمایی بایستی کارفرما دستور برای انجام کار صادر نمایید و معادل آن مزد پرداخت نماید و در مورد شما فقط یک شرط برقرار شده است، تصمیم گیری در این مورد با مراجع حل اختلاف کار خواهد بود و در صورت تصمیم بر بازگشت بکار شما در شهرداری، بر اساس سوابق قبلی قرارداد شما با پیمانکار و شرایط کارگاه و ماهیت کار تصمیم گیری می شود و ممکن است تصمیم منجر به استخدام گردد.

سوال: سلام آیا کسی که در شرکت پیمانکاری الف کار میکند و سه سال سابقه کار دارد با تغییر پیمانکار باید پیمانکار جدید هم پایه سنوات روزانه به کارگری که در همان کارگاه با پیمانکار قبل سه سال سابقه دارد بپردازد؟

بله با توجه به اینکه پایه سنوات بر اساس سابقه کار و بوجود آمدن مهارت و سابقه در کارگاه بوجود می آید، پیمانکار جدید مکلف به پرداخت پایه سنوات با رعایت سه سال سابقه می باشد.

سوال: با سلام بنده 8 سال بصورت قرارداد خرید خدمت و کارموقت از محل طرح تملک و دارای در یک سازمان دولتی مشغول بودم.پس از اتمام مدت اخرین قرارداد .جهت قطع همکاری خواستار حق سنوات 7ساله خود شدم که اداره مذکور از پرداخت ان خودداری کرد.پس از مراجعه به دیوان عدالت اداری و طرح شکایت.دیوان شکایت را رد کرد.با عنایت به اینکه در سال 93 اداره مذکور حق سنوات را پرداخت کرده اما بقیه سالهای دیگر را نمیکند و دیوان عدالت نیز مطابق ماده 107 قانون خدمات کشوری رای صادر کرده .و اینکه در قراردادها به صراحت پرداخت حق سنوات در پایان سال مالی ذکر شده .لطفا راهنمایی بفرمایید چکار باید بکنم.با سپاس

سوال مطرح شده در زمینه قانون کار نبوده و مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد و ضمن پوزش به عرض می رساند سایت پیک کار در زمینه قانون کار فعالیت می نماید. اما مطابق قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آرای صادره دیوان قابل تجدیدنظرخواهی بوده که در این خصوص می توانید به ماده 65 این قانون و در صورتی که رای مطابق خواسته شما می باشد برای آگاهی از نحوه اجرای رای به ماده 107 این قانون رجوع نمایید.

سوال: باسلام.لطفاً توضيح دهيد طبق ماده 10 آئين نامه مرخصي ها(موضوع 4 ماه مرخصي استحقاقي كارمند) آيا منظور از چهار ماه مثلاً از 96/01/01 الي96/05/01 چهار ماه تقويمي مي باشد (كه با در نظر گرفتن تعطيلات حدود70 تا 80 روز مي باشد)يا نه 120 روز كاري بايد محاسبه شود كه حدود 6 ماه مي شود؟ باتشكر

سوال مطرح شده در زمینه قانون کار نبوده و مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد و ضمن پوزش به عرض می رساند سایت پیک کار در زمینه قانون کار فعالیت می نماید.

سوال: باسلام : آیا در پرداخت سنوات سال جدید با سنوات سال قبل کارگر که ضریب افزایش نیز به آن خورده است جمع می شود یا در سال جدید فقط سنوات جدید طبق جدول پرداخت و سنوات سال گذشته حذف می گردد

بنظر می رسد سوال مطرح شده در مورد پایه سنوات (یا همان مزد سنوات) باشد. در این صورت پاسخ چنین خواهد بود که پایه سنوات در واقع تجمعی بوده و با توجه به اینکه به مزد ثابت یا مزد مبنا اضافه می شود علاوه بر اینکه شامل افزایشات مزدی سالانه می شود، در هر سال نیز پایه سنوات جدید به مبالغ سال های قبل اضافه می گردد.

سوال: با سلام کسایی که کار شیفتی دارند وبه صورت ۲۴ساعت کار و۴۸ساعت استراحت کار میکنند درصورتی که روز جمعه ویاهر روز تعطیل دیگر ۲۴ساعت شیفت باشند چند ساعت تعطیل کاری به آنها تعلق میگیرد؟

پرسش در مورد اضافه کاری است ولی در مورد کار شیفتی یا نوبتی لازم به توضیح است که مطابق ماده 55 قانون کار، كار نوبتی (یا شیفتی) عبارت است از كاری كه در طول ماه گردش دارد، به نحوی كه نوبتهای آن در صبح یا عصر یا شب واقع می شود. با توجه به اینکه ساعت کار 24/48 ثابت است و در طی ماه گردش ندارد کار شیفتی یا نوبتی نیست. اما در مورد اضافه کاری همانطور که در سوالات دیگر توضیح داده شده است به استناد تبصره 1 ماده 51 قانون کار ساعت کار موظفی هفتگی 44 ساعت بوده و کار بیشتر از این میزان به عنوان اضافه کاری (یا تعطیل کاری) درنظر گرفته می شود. به این ترتیب مجموع ساعات مفید حضور در محل کار را محاسبه و مابه تفاوت آن با 44 در واقع اضافه کاری خواهد بود که فرقی نمی کند در روز تعطیل باشد یا غیر تعطیل یا جمعه. توجه شود که در صورت وجود تعطیل رسمی در هفته به ازای هر روز تعطیل هفت ساعت و بیست دقیقه از ساعات کار موظفی کسر می شود.

سوال: سلام بنده بصورت نوبت‌کاری هستم که ۱۳ ساعت کار شبانه میکنم‌بصورت نگهبلن و ۲۴ ساعت خونه هستم بصورت شیفتی کار میکنم.ایا به بنده اضافه کاری تعلق میگیره بعضی موقع ها ۲ بار جمعه ها شیفت من میشم بصورت ۲۴ ساعته کار نیکنم‌این روزهارو . ایا اضافه کار تعلق میگره چون بیشتر از ۱۷۶ ساعت هستش

در مورد اضافه کاری مطابق تبصره 1 ماده 51 قانون کار ساعت کار موظفی هفتگی 44 ساعت بوده و کار بیشتر از این میزان به عنوان اضافه کاری درنظر گرفته می شود. به این ترتیب مجموع ساعات مفید حضور در محل کار را محاسبه و مابه تفاوت آن با 44 در واقع اضافه کاری خواهد بود که فرقی نمی کند در روز تعطیل باشد یا غیر تعطیل یا جمعه. توجه شود که در صورت وجود تعطیل رسمی در هفته به ازای هر روز هفت ساعت و بیست دقیقه از ساعات کار موظفی کسر می شود.

 

سوال: باسلام وعرض ارادت درصورت امکان شماره ای اعلام بفرمایید تا بنده مزاحم اوقاتتان شوم.سوالی درمورد ماموریت واضافه کاری دارم که کمی پیچیده است در نوشتن نمیگنجد.ممنون میشوم

برقراری امکان پرسش و پاسخ تلفنی در دست بررسی بوده و به محض امکان برقراری اطلاع رسانی خواهد شد.

سوال: سلام وقت بخیر نرخ محاسبه تعطیل کاری -کار در روز تعطیل رسمی 1.4 % هست یا 2 % ؟

مطابق ماده 62 قانون کار علاوه بر تعطیلات رسمی كشور، روز كارگر (11 اردیبهشت ) نیز جزء تعطیلات رسمی كارگران به حساب می آید. این بدان معناست که بدون حضور کارگر در محل کار در روزهای تعطیل رسمی حقوق و مزایا به وی تعلق می گیرد. به این ترتیب اگر چنانچه در روز تعطیل رسمی (توجه شود با روز تعطیل هفتگی متفاوت است) کاری انجام شود علاوه بر حقوق و مزایای عادی که تعلق می گیرد، در واقع کاری اضافه بر کار موظفی هفتگی انجام شده است و معادل ساعات کار انجام شده اضافه کاری نیز تعلق می گیرد.

سوال: با سلام ما تعداد ۳۰ نفر نیرو هستیم که شیفتی کار میکنیم یعنی ۱۲ ساعت کار ۲۴ ساعت استراحت ایا روزهای تعطیل جمعه و تعطیلات رسمی کشوری که ما همیشه سرکار هستیم، حق جمعه کاری به ما تعلق میگیرد و قانون دراین مورد چیست. بینهایت از لطف شما ممنون هستم .

مطابق تبصره 1 ماده 62 قانون کار كارگرانی كه به هر عنوان و به این ترتیب که روزهای جمعه كار می كنند و روز دیگری را بجای آن تعطیل می باشند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند كرد.

سوال: سلام و خسته نباشید من مدیر زایرسرای شرکتی در مشهد هستم هر ماه اضافه کاری داشته ولیست ان به امور اداری ارسال شده ولی شرکت از پرداخت حق اضافه کاری خودداذی میکند لطفا راهنمایی فرمایید ‌. با تشکر

مطابق ماده 157 قانون کار هرگونه اختلاف بین کارگر و کارفرما در صورتی که از طریق سازش حل و فصل نشود، می تواند از طریق مراجع حل اختلاف کار مورد رسیدگی قرار گیرد و توجه به این نکته ضروری است که مطابق آیین دادرسی کار اثبات مدت کارکرد و حقوق و مزایای باتر از قانون کار (که اضافه کاری را نیز شامل می شود) با کارگر می باشد.

سوال: آیا ب کسانی ک بصورت چهارشیفت مشغول بکارن اضافه کاری تعطیلات تعلق میگیرد منظورم نفراتی هستن ک آف هستن

متاسفانه سوال دارای ابهام است اما چه در حالت نوبت کار و یا غیرنوبت کار، شرایط تعلق گرفتن اضافه کاری و یا فوق العاده تعطیل کاری مطابق مواد 59، 62 و 63 قانون کار است.

سوال: در صورتی که یک روز تعطیل رسمی باشد و روز قبل از تعطیلی و بعد آن مرخصی استحقاقی گرفته شود ایا روز تعطیلی نیز جز مرخصی استحقاقی حساب می شود؟

مطابق ماده 64 قانون کار که به توضیح مرخصی استحقاقی پرداخته شده است، روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نمی شود و این موضوع ارتباطی به مرخصی روز قبل و بعد از تعطیلی ندارد.

سوال: باسلام و خسته نباشید. من در یک شرکت خصوصی بعنوان کارفرما شاغل هستم و از طریق آزمون استخدامی کشور مشغول به کار شده ام حال شرکت قصد دارد ما نفرات آزمونی را به عنوان مامور به شرکت پیمانکار واگذار گرداند.حال با توجه به قانون کار مبنی بر فاصله ۵۰ کیلومتر محل ماموریت از محل کار عادی،در این موضوع محل کار ما بعنوان ناظر کارفرما و پیمانکار دریک پالایشگاه می باشد و با این کار ما به زیر نظر پیمانکار می رویم.آیا طبق قانون کار شرکت کارفرما می تواند نیروهایش را به شرکت پیمانکار در همان محل فعلی مامور به خدمت کند؟

معمولا افرادی که از طریق آزمون استخدامی جذب و مشغول بکار میشوند مشمول قانون کار نبوده و مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می باشند. لذا پاسخ به این سوال بایستی مطابق مواد و مقررات خاص استخدامی بررسی و داده شود و شرایط قرارداد، نوع استخدام، محل خدمت و احکام کارگزینی موثر می باشد.

سوال: با سلام و احترام میخواستم بدونم برای افرادی که اضافه کار اجباری دارن شرایط تعطیلی و حقوقشون به چه صورت است؟و اینکه محل کار در زیر زمین باشد و هوای محیط بونیزه باشد.

متاسفانه سوال دارای ابهام است و پاسخگویی امکانپذیر نیست.

سوال: با سلام میزان مرخصی استحقاقی برای کارکنان پاره وقت یک سازمان دولتی به چه میزان است؟ آیا همان ۳۰ روز در سال است و یا به نسبت ساعات حضور میزان مرخصی کاهش می یابد؟ با تشکر

مطابق تبصره 1 ماده 51 قانون کار ساعات کار قانونی هفته 44 ساعت می باشد. با فرض کسر تعطیل هفتگی یعنی روز جمعه از روزهای هفته شش روز باقی می ماند و ساعت کار موظفی روزانه هفت ساعت و بیست دقیقه خواهد بود. با این توضیح ماده 64 قانون کار میزان مرخصی سالیانه را مشخص می نماید که با احتساب چهار جمعه برابر 30 روز (بدون احتساب جمعه برابر 26 روز کاری) می باشد. به این ترتیب می توان برای کار پاره وقت نیز میانگین ساعت کار هفتگی محاسبه نمود و آن را معیار تعیین میزان مرخصی قرار داد. البته لازم به توضیح است که پاسخ داده شده با این فرض است که فرد مشمول قانون کار باشد و نه قانون مدیریت خدمات کشوری و یا هر قانون خاص دیگری بجز قانون کار.

سوال: باسلام وخسته نباشید،من نقاش ساختمان هستم ومدت نزدیک به5سال است که نزد شخصی که اوهم نقاش است و دارای بیمه وجوازکسب است کارمیکردم تاهفته گذشته که ایشان به من تهمت زده که در وقت دزدی میکنم و کارطول کشیده وگفت که پول دزدی ندارم که به توبدهم واین پول را نمیخوری درصورتی که مثل چندین کاروچندین سال قبل خودم تنهادرحال کاربودم واو جای دیگری مشغول بکاربود ومن را بیرون کرد (قرارداد ندارم) آیامیتوانم ازاو شکایت کنم متاهل هستم ودارای فرزندحتی زمان عیدهم عیدی و پاداشی به من نداده است.باتشکرفراوان لطفامراراهنمایی کنید.

در صورتی که بین شما رابطه کارگری و کارفرمایی موضوع مواد 2 و 3 قانون کار وجود داشته باشد (یعنی رابطه مزدبگیری در ازای انجام کار و دستور) مطابق ماده 157 قانون کار هرگونه اختلاف بین کارگر و کارفرما در نهایت می تواند در مراجع حل اختلاف کار رسیدگی و حل و فصل شود. لذا مطابق آیین دادرسی کار اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی و مدت کارکرد و میزان حقوق و مزایا با کارگر و اثبات پرداخت مطالبات مربوط به مدت کارکرد ثابت شده با کارفرما است.

سوال: شخصی به عنوان راننده درشرکت پخش مشغول به فعالیت می باشد.باتوجه به عدم نظرات کارفرما برساعات کاری این شخص(بدلیل اینکه در بیرون از شرکت مشغول به فعالیت می باشد) آیا کار فرما می تواند به راننده باتوجه به ماهیت کار اضافه کار ندهد؟ باتشکر

مطابق ماده 51 قانون کار ساعت كار مدت زمانی است كه كارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام كار در اختیار كارفرما قرار می دهد. بر این اساس تعیین ساعات کار با توافق طرفین است و همانطور که در این ساعات کارگر نمی تواند بصورت یکطرفه از مرخصی استفاده کند، به همان ترتیب هم اگر بیش از ساعات موظفی کار انجام شود به وی اضافه کاری تعلق می گیرد.

سوال: با سلام- به ماموریت هایی که بیشتر از ساعت اداری طول میکشد مثلا از هفت صبح تا هفت بعد ظهر آیا یک روز حق ماموریت تعلق میگیرد یا دو روز؟

در ماده 46 قانون کار صرفا به شرایط ماموریت و حق ماموریت اشاره شده است ولی از آنجا که ماموریت نیز حکم کار قانونی را دارد، لذا اگر چنانچه کار در محل ماموریت بیشتر از ساعات موظفی به طول بیانجامد، با تایید نماینده کارفرما در محل ماموریت می تواند به ساعات اضافه بر موظفی اضافه کاری تعلق بگیرد. اما در هر صورت حق ماموریت معادل یک روز تعلق می گیرد.

سوال: سلام، این شرکت فعالیت خود را به تازگی شروع کرده است و هنوز اولین لیست بیمه خود را رد نکرده. چگونه می توان از ماده 80 قانون کار استفاده کرد. با سپاس

برای آگاهی از محتوای بخشنامه ماده 80 که به تصویب هیات وزیران رسیده است از لینک زیر بخشنامه را دانلود و مطالعه نمایید. لازم به ذکر است برای بهره مندی از مزایای این ماده بایستی تعدادی به عنوان تعداد مبنا برای کارگاه درنظر گرفته شود که از طریق بازرسی مشترک ادارات کار و تامین اجتماعی صورت می پذیرد و برای این امر لازم است ابتدا درخواست کتبی با عنوان تقاضای استفاده از معافیت ماده 80 به اداره کار محل داده شود.
بخشنامه ماده 80

سوال: کارگری با رای قطعی دیوان عدالت اداری توانست حکم بازگشت به کار را دریافت نماید و با وجود اختلاف نظر بین کارگر و کارفرما به کار خود بدون تنظیم قرارداد ادامه داد حال، چند وقتی است که در محل کار حاضر نمی شود آیا می توان دادخواست اثبات ترک کار و هم اخراج را بطرفیت کارگر در هیأت تشخیض ( با عنایت به دستورالعمل شماره 17 مورخه 90/03/16 وزارت کار) اقامه نمود با وجود اینکه قراردادی وجود ندارد؟ راه حل جهت اخراج چیست؟

پرسش شماره 40 در همین زمینه می باشد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر بفرمایید تا ارایه شود.

سوال: با سلام. یک شرکت تولیدی در نظر دارد قسمتی از فرآیند های داخلی خود را برون سپاری نماید به نحوی که ماشین آلات و فضای کار از طرف شرکت در اختیار پیمانکار قرار گیرد و مبلغ اجاره آن از پیمانکار کسر گردد ولی حقوق و بیمه و مسئولیت های مدنی شرکت در قبال کارگر بر عهده پیمانکار باشد(حوادث ناشی از کار و .....بر عهده پیمانکار باشد) .  از منظر قانون کار چگونه است؟ با تشکر

در مورد توضیح شرایط واگذاری کار به پیمانکار, مرور ماده 13 قانون کار و نیز مطالعه دستورالعمل شماره 36 روابط کار مفید می باشد که در ادامه آورده شده است:
ماده 13
در مواردی که کار از طریق مقاطعه انجام می‌یابد، مقاطعه دهنده مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید.
تبصره 1
مطالبات کارگر جزء دیون ممتازه بوده و کارفرمایان موظف می‌باشند بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر رای مراجع قانونی از محل مطالبات پیمانکار، منجمله ضمانت حسن انجام کار، پرداخت نمایند.
تبصره 2
چنانچه مقاطعه دهنده برخلاف ترتیب فوق به انعقاد قرارداد با مقاطعه کار بپردازد و یا قبل ا زپایان 45 روز از تحویل موقت، تسویه حساب نماید، مکلف به پرداخت دیون مقاطعه کار درقبال کارگران خواهد بود.
برای دانلود و مشاهده دستورالعمل شماره 36 روابط کار روی این کلیک کنید.

سوال: با سلام. ایتجانب کارگر یک شرکت پیمانکاری هستم که در سال 89 با قرارداد موقت وارد کارگاه شدم و با سرپرست موقت کارگاه قراردادی در چارچوب قانون کار بستم و ذر ضمن چون غیر بومی بودیم 24 روز کار و 6 روز مرخصی البته مقرر شد 2.5 روز مرخصی استحقاقی در انتهای کارکرد ثبت و پرداخ بت شود ولیکن بعد از 5 سال و تعویض 3 سرپرست کارگاه، دفتر مرکزی شرکت حاضر به پرداخت مرخصی های استحقاقی استفاده نشده ما نیست چاره و راهکار چیست؟

برای پاسخ به این پرسش به این اطلاعات نیاز است: 1. آیا روزهای جمعه هم کار انجام می شد؟ روزهای تعطیل رسمی چطور؟  2. مجموع مرخصی قابل استفاده در یک سال کاری 26 روز و از این میزان 9 روز قابل ذخیره از سالی به سال دیگر می باشد.  بدین ترتیب 6 روز درنظر گرفته شده به عنوان مرخصی بوده یا استراحت بدون کسر از مرخصی؟  3. در صورت مرخصی تلقی شدن آیا برگه مرخصی تکمیل می شده است؟
برای پاسخ به  این سوالات از قسمت نظرات در همین پست استفاده کنید.

سوال: آیا پرداخت حق اولاد به نسبت تعداد فرزندان محدودیت دارد؟

همانطور که در پرسش 7 نیز پاسخ داده شد، به استناد ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب 1392/3/20 کلیه محدودیت های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 1372/02/26 و اصلاحات آن و سایر قوانین که بر اساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو شده است.
این موضوع در هیات تخصصی بیمه،کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری نیز به تایید رسیده و از لینک زیر قابل دانلود است.
دادنامه شماره 96 مورخ 1394/3/6، هیات تخصصی بیمه،کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری
فایل تصویب قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده از لینک زیر قابل دانلود است.
قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده

سوال: آخرین وضعیت تعلق گرفتن سنوات به کسانی که سابقه کمتر از یک سال دارند چیست؟

به استناد ماده 24 قانون کار کارفرما مکلف است در صورت خاتمه قرارداد کار به کارگری که مطابق قرارداد یک سال یا بیشتر به کار اشتغال داشته است، برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب، بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. البته با توجه به لفظ «خاتمه قرارداد كار» در ماده 24 لازم به توضيح است پرداخت سنوات پايان كار براي كارگراني كه بدون قرارداد كار كرده اند بدون محدوديت زماني براي مدت كاركرد مي باشد و در صورت وجود سابقه كمتر از يك سال نيز حق سنوات بايد پرداخت شود.

در سال 1387 به استناد تبصره 4 الحاقی به ماده 7 قانون کار موضوع بند "الف" ماده 8 قانون رفع برخی موانع تولید مصوب 1387/08/25 کارفرمایان موظف شدند به کارگران با قرارداد موقت به نسبت مدت کارکرد مزایای قانونی پایان کار به پرداخت نمایند. این قانون پنج ساله بود و در تاریخ 1392/08/25 از اعتبار ساقط و تمدید نگردید.

در سال 1394 این موضوع مجددا در قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در تاریخ 1394/02/01 به تایید شورای نگهبان رسیده است، دستخوش تغییر قرار گرفت و به استناد بند 1 ماده 41 این قانون، دوباره تبصره 4 ماده 7 قانون کار اعتبار یافت و بر این اساس از تاریخ 1394/02/01 کارفرمایان موظفند به کارگران با قرارداد موقت به نسبت مدت کارکرد، مزایای قانونی پایان‌کار را به مأخذ هر سال یک‌ماه آخرین مزد پرداخت نمایند.

قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب1394/02/01 در لینک زیر قابل مشاهده است.
قانون رفع موانع تولید

سوال: باسلام و عرض تشکر از زحمات جنابعالی
در شرکت ما تعدادی از پرسنل به صورت رسمی مشغول به فعالیت میباشند که در سال گذشته یکی از آنها به دلیل مسائل اخلاقی ( تنش و تشنج با همکاران ) توسط مدیر عامل اخراج گردید و کلیه حقوق تا پایان سال گذشته به وی پرداخت شد به جز حق سنوات. تاریخ ترک کار ایشان 93/11/16 اعلام گردیده و ایشان طی شکایتی درخواست بازگشت به کار را داشته اند و رای هیات بدوی مبنی بر بازگشت ایشان و پرداخت حقوق معوق از 94/1/1 تا 94/2/31 میباشد . سوال اینجاست ، بازگشت به کار ایشان از لحاظ مدیریت و حتی همکاران غیر ممکن میباشد ، چه باید کرد ؟ لازم به ذکر است که ایشان در دادخواستشان قید نموده اند که فقط درخواست بازگشت به کار را دارند
خیلی ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

سلام
در مورد پرسشی که مطرح کردید تا زمانی که دلایل قانونی و کافی و مستند برای اخراج قانونی در دست نباشد و به هیات ارایه نشود، اخراج و قطع همکاری قانونی نخواهد بود. پس کارفرما یا باید دلایل قانونی کافی برای قطع همکاری داشته باشد و یا با تدبیری مناسب، مجدد با فرد همکاری و یا به صورت توافقی قطع همکاری شود.
راه حل قانونی برای رسیدگی به قصور و تخلف در کارگاه، تدوین آیین نامه انضباطی و تشکیل کمیته انضباطی است تا به نوع تخلف رسیدگی و با فرد خاطی در کمیته انضباطی برخورد شود و مطابق آیین نامه انضباطی که تدوین می شود در پاسخ به نوع قصور فرد خاطی تصمیم گیری شود.
موفق باشید

سوال: من چند سال است که در یک کارگاه کار می کنم و هر سال نیز پایه سنوات گرفته ام. اما پایه سنوات هایم در سایر پرداختی هایم محاسبه نمی شود. آیا پایه سنوات باید با حقوق پایه جمع شود و آیا به پایه سنوات هم افزایش درصدی سالانه تعلق می گیرد؟

بله. با توجه به اینکه مبالغ پایه سنواتی مدت کارکرد جز مزد ثابت یا مزد مبنا محسوب می شود اولا در محاسبه مطالبات با ماخذ حقوق پایه قرار می گیرد (مانند اضافه کاری، نوبت کاری و ...) ثانیا به دلیل اینکه درصد افزایش سالانه مصوب شورایعالی کار طبق بخشنامه شورایعالی کار باید روی مزد ثابت یا مزد مبنا اعمال شود بنابراین پایه های سنواتی سال های قبل نیز مشمول افزایشات قرار می گیرد.

سوال:اگر فردی حق سنوات خود را تسویه کرده باشد و دوباره در همان کارگاه مشغول بکار شود مشمول پایه سنوات می شود یا خیر؟

بله. مطابق مصوبه شورایعالی کار کلیه کارکنان دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار باشند و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تصفیه کرده باشند یا خیر مشمول پایه سنوات هستند.

سوال: آیا به کارگری که در روز جمعه به ماموریت می رود بجز حق ماموریت حق دیگری هم تعلق می گیرد؟

با توجه به مواد 62 و 63 قانون کار، تعطیلی روز جمعه و تعطیلات رسمی عمومیت دارد و رعایت مواد 59 و تبصره 1 ماده 62 برای کار در روز جمعه و تعطیلات رسمی الزامی می باشد. بدین ترتیب علاوه بر حق ماموریت (مستند به ماده 46 قانون کار)، حق جمعه کاری و یا اضافه کاری با توجه به مواد یاد شده تعلق می گیرد.

سوال: میزان سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد سال 1394 چقدر است؟

بخشنامه معافیت مالیاتی حقوق سال 94 به شرح زیر است:
با عنایت به بند(الف) تبصره(۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور، که به موجب آن سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۵۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال ۱۳۹۴، مبلغ ۱۳۸ میلیون ریال در سال تعیین شده است و مازاد آن تا هفت برابر به نرخ ۱۰ درصد و مازاد بر این به نرخ ۲۰ درصد برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده(۵) قانون محاسبات عمومی کشور تعیین شده است.

لذا پرداخت کنندگان حقوق در بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده(۵) قانون محاسبات عمومی کشور مکلفند حسب مقررات ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم مالیات بر درآمد حقوق کارکنان خود در سال ۱۳۹۴ را در هر ماه با توجه به مبالغ پرداختی یا تخصیصی تا پایان ماه قبل محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن انجام سایر تکالیف قانونی به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند.
علی عسکری / رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

بدین ترتیب سقف معافیت مالیاتی ماهانه در سال 94 مبلغ یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان می باشد.

سوال:می خواستم بدانم میزان مدت مرخصی یک کارگر که در هفته 5 روز کار می کند (44 ساعت ) به ازای هر ماه چند ساعت می باشد؟ دوم : مخرجی که باید مزد ثابت تقسیم شود تا محاسبه یک ساعت اضافه کاری محسوب شود چه عددی می باشد 176 یا 192 یا 220
با تشکر - حمیدرضا

کارگر در طی یک سال کارکرد می تواند با احتساب 4 جمعه از 30 روز مرخصی استحقاقی استفاده نماید (بعبارتی 26 روز کاری) و این یعنی یک کارگر در طی یک ماه می تواند از 18 ساعت و بیست دقیقه مرخصی استحقاقی استفاده کند که با احتساب استراحت جمعه حدود 16 ساعت کاری می شود
پاسخ پرسش دوم: برای محاسبه مزد یک ساعت کار عادی بایستی مزد ثابت ماهانه بر 220 تقسیم شود.

سوال: سلام.ببخشید یه سوال داشتم نمیدونم شما بتونید جواب بدید یا نه؟ اینکه اگر یکی قراردادش در حال تموم شدن باشه و زایمان و مرخصی زایمان دقیقیا بعد از تمام شدن قرارداد می باشد و این فرد در این شرکت 11 ماه تا آخر قرار داد کارکرده است.در صورتی که 3 سال سابقه بیمه در یک شرکت دیگر داشته است.و شرکت نمیخواهد بعد از پایان قرارداد قراردادش را تمدید کند.
آیا این شخص می تواند از بیمه مرخصی زایمان گرفته حقوق دریافت کند یا کلا شامل هیچ قانونی نمی شود؟
با تشکر

کمک هزینه بارداری در صورتی به زنان بیمه شده پرداخت می شود که دارای شرایط زیر باشند:
کسی می تواند از این کمک استفاده کند که شرایط زیر را داشته باشد
ظرف یک سال پیش از زایمان، حق بیمه 60 روز کار را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشند.
در مدت استراحت ایام بارداری، به کار اشتغال نداشته باشند.
از کارفرما در مدت استراحت ایام بارداری مزد یا حقوق دریافت نکرده باشند.
قبل از شروع استراحت، مشغول به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشند.
زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد مگر اینکه فرزندان قبلی فوت شده باشند.
پزشک معتمد تأمین اجتماعی، استراحت پزشکی بیمه شده را تأیید کند.

سوال: باعرض سلام وخسته نباشید. بنده سه سال ونیم سابقه کار در شرکت خصوصی دارم که بیم شده ام .بعداز آن هم هجده ماه بیمه بیکاری گرفته ام. ودر حال حاضر می خواهم در شرکت خصوصی دیگری استخدام شوم آیا بیمه بیکاری جز سوابق من محسوب می شود ؟چون شرکت خیر شرط پنج سال سابقه رابرای استخدام دارد. آرتین

از نظر سوابق بیمه ای مدتی که فرد بیمه بیکاری می گیرد جزء سابقه محسوب می شود و به لحاظ بازنشستگی به شما کمک می کند و اگر منظور شرکت موردنظر از سابقه همان سوابق بیمه باشید شما مشکلی نخواهید داشت ولی معمولا منظور شرکت ها از این موضوع سوابق بیمه ای نیست بلکه سوابق کاری ست یعنی شما به مدت فلان قدر سابقه کار و تجربه کاری داشته باشید در زمینه مورد نظر.

سوال: باسلام و عرض خسته نباشی. من مهندس عمران هستم که در سال 1391عنوان کمک ناظر یک ساختمان در کارگاه ساختمانی به مدت 9ماه مشغول بکار شده ام و شرکت مطابق بخشنامه بالا که اشل حقوقی داره
( حقوق پایه رو براساس ااشل حقوقی تعیین میکنن و کارفرمای اصلی با ضریب بالاسری به شرکت پرداخت میکنه )با من قرارداد عقد میکنم به اینصورت:
1-حق الزحمه(سال 1391)258500تومان
2-بن کارگری35000تومان
3-حق مسکن10000تومان
4-علی الحساب عیدی150000تومان
5-علی الحساب سنوات150000تومان
جمع کل
رقمی که در اشل حقوقی مشخص شده
زمانی که برای تسویه حساب به شرکت مراجعه میکنم بهم نه عیدی دادن نه سنوات نه پول مرخصی استفاده نشده ام رو
لطفا در این زمینه بهم کمک کنید که آیا قانونن میتونم ادعای عیدی سنوات و پول مرخصی استفاده نشده رو بکنم.
با تشکر - حمید

بله می توانید از طریق اداره کار محلی که کارگاه واقع شده اقدام کنید.

سوال: با سلام و عرض ادب. خواهشمند است به بنده در تعیین حقوق یکی از کارمندان نیمه وقت شرکتمان که هفته ای 12 ساعت به محل کار نمی آید و در واقع مدیرعامل ایشان را بیمه نکرده و خواسته بر مبنای ساعت کار ساعتی قرارداد ایشان را تنظیم نمایم کمک کنید . لطفا حقوق ایشان را بدون در نظر گرفتن حق خواروبار و مسکن محاسبه نمائید و در اختیار من قرار دهید . ضمنا بفرمائید ساعتی چقدر باید دریافتی داشته باشند؟ اضافه کار ایشان ساعتی چقدر است؟ و اینکه ساعت کار کارمندان دفتری و اداری 176 ساعت می باشد و یا خیر؟
بسیار سپاسگذارم - کاظمی

ساعت کار قانونی عادی در هفته که بجز جمعه تعطیلات رسمی در آن وجود نداشته باشد 44 ساعت است. به این ترتیب در صورت کار کمتر به همان نسبت حقوق و مزایا و البته حق بیمه کمتری به فرد تعلق می گیرد. در مورد حق بیمه شما می توانید ساعات کارکرد فرد را بر 7.33 تقسیم و نتیجه را بعنوان روزهای کارکرد در لیست بیمه درنظر بگیرید.
حالا با فرض اینکه پایه حقوق این فرد حداقل حقوق ق.ک باشد و هفته ای بجای 44 ساعت 32 ساعت کار کند در واقع با احتساب حق استراحت جمعه ای که به نسبت 32 ساعت کار هفته به او تعلق میگیرد و حدود 5 ساعت است حقوق یک هفته ایشان می شود 1.024.530 ریال.
حقوق یک ساعت کار 27.690 ریال و اضافه کاری یک ساعت 38.766 ریال است.
ساعت کار ماهانه برای کلیه افراد مشمول ق.ک 192 ساعت است.

سوال: آیا در شرکتی که تابع قانون کار و طبقه بندی مشاغل است و هرسال طبق عرف آن شرکت در روز زن یک عدد سکه تمام بهار آزادی به عنوان هدیه به کلیه خانمهای شرکت تعلق می گرفته قابل قطع یا تغییر و کاهش میباشد یا خیر ؟
با تشکر - احدی

پرداخت مواردی که به تبع شغل یا سمت یا شرایط کار و به صورت مستمر صورت پذیرد با توجه به شرایط آن-یعنی اینکه توافق جمعی باشد یا خیر؟ مستمر بوده باشد یا خیر؟ نحوه تصمیم گیری چگونه باشد؟ - قابل بررسی است اما مواردی مانند هدیه روز زن یا موارد مشابه که معمولا تصمیم گیری در مورد آن با مقام مسئول و یا بر اساس وجود اعتبار صورت می پذیرد می تواند از طرف کارفرما دستخوش تغییر قرار گیرد.

سوال: سلام و تقدیم احترام، تاریخ اجرای قانون تنظیم جمعیت و خانواده مصوبه مجلس از چه تاریخی است؟(به صورت خاص برداشتن محدودیت در پرداخت حق اولاد و دو هفته مرخصی اجباری زایمان مردان) چگونه است که در برخی جاها در حال اجرا بوده و در بسیاری دیگر از قبیل آموزش و پرورش و بسیاری جای دیگر اجرا نمی شود، برای اجرا به چه بخشنامه ای که تاریخ اجرا در آن قید شده باشد می توان استناد کرد ؟؟ با سپاس فراوان جهت اجرا در محیط کار به آن نیاز مبرم داریم - یزدان

فایل تصویب قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده از لینک زیر قابل دانلود است.
قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده
بخشنامه اجرای قانون فوق در دستگاه های اجرایی به صورت مجزا صادر می شود و می تواند از همان دستگاه پیگیری شود.

 

سوال: با سلام میخواستم بدونم ایا مسایل مربوط به عرف کارگاه مثل سفرهای زیارتی ،پاداش تولید ،هدیه روز مرد وغیره باید در قرارداد کارفرما با کارگر ذکر شود؟ - احمد

تعریف قرارداد کار و مواردی که باید در آن آورده شود در مواد 7 تا 11 قانون کار مشخص شده است. در مورد عرف در قانون کار شرح و دستورالعمل خاصی تعریف و درنظر گرفته نشده است و معمولا مواردی است که به صورت مکتوب نبوده و حسب استمرار بعنوان عرف تلقی می شود مانند هزینه ایاب ذهاب و غذا. اگر این موارد در قرارداد کار صراحتا بعنوان یکی از مزایای ضمن کار آورده شود دیگر عرف تلقی نخواهد شد.

سوال: ما در شرکتی کار می کنیم از ساعت 8 صبح تا 17 بعداظهر آیا کارفرما موظف به پرداخت غذا هست طبق قانون کار.لطفا ماده قانونی یا بخشنامه مربوط را بنویسید

در مورد تهیه غذا یا پرداخت هزینه غذا در قانون کار فقط در ماده 151 برای کارفرما تعیین تکلیف شده است و آن هم مربوط به کارگاه هایی است که برای مدت محدود به منظور انجام کاری معین (راه سازی و مانند آن) دور از مناطق مسکونی ایجاد می شوند. در غیر اینصورت کارفرما بجز در موارد عرف، تکلیفی برای پرداخت غذا ندارد.

سوال: با سلام و احترام. در یک مجموعه وحتی در یکی از شرکت های مجموعه دو نوع پرداخت حقوق وجود دارد نیروهای کارفرما خارج از مرکز و حق جذب و مزایای دیگر دریافت مینمایند اما نیروهای بهره بردار خیر چگونه میتوانیم این ایتمها رو مطالبه کنیم.

لطفا در مورد تعریف تان از نیروهای بهره بردار بیشتر توضیح دهید تا پاسخ داده شود.

سوال: با سلام و خسته نباشید. در شرکت ما هیات مدیره قبلی  مصوبه ای را با مضمون پرداخت اضافه کار کیفی به کلیه کارکنان ابلاغ و یکماه هم آنرا اجرا نمود ولی بعد از یکماه کارفرما و اعضای هیات مدیره تغیییر یافتند آیا کارفرمای جدید قانونا" میتواند مصوبه هیات مدیره قبلی را اجرا ننماید ؟ و آیا ما کارکنان میتوانیم بدلیل اجرا نشدن مصوبه فوق از کارفرمای جدید  شکایت کنیم یا نه ؟

اصطلاح کارفرمای جدید در قانون کار در ماده 12 در مورد هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه اشاره شده است و کارفرمای جدید را قائم مقام کارفرمای قبل می داند. اما پرسش در مورد اختیارات هیات مدیره و تغییر یا لغو مصوبات، در حوزه قانون کار نمی باشد.
تقدیم دادخواست به ادارات کار نیز در هر صورتی بلامانع است اما اینکه خواسته شما وارد باشد یا خیر، به نظر هیات رسیدگی کننده و متن مصوبه مذکور بستگی دارد.

سوال: شخصی مدعی است در سالیان 68تا 69 شهردار منطقه ای بوده است وحالا مدعی پرداخت بیمه به استناد ماده 148 است ایا شهردار مشمول قانون کار میشود؟ و هیات میتواند در مورد ماده 148 اعلام رای کند؟

به استناد مواد آئین نامه استخدامی شهرداری ها مصوب 68/2/13، فقط کارکنان شاغل در مشاغل کارگری مشمول قانون کار می باشند (اثبات شموليت كارگر به قانوني بجز قانون كار به عهده كارفرما است) و لذا مراجع حل اختلاف کار صلاحیت رسیدگی به غیرمشمولین این قانون را ندارند و در نتیجه نمی توانند در مورد ماده 148 اعلام رای کنند.

سوال: سلام تو کارخانه ما دو نوع پرسنل وجود دارد پرسنل کارفرما که مزایایی مثل خارج از مرکز، حق جذب ،پاداش به انها تعلق میگیرد ودیگری پرسنل پیمانکار که این ایتمها را ندارند .پیمانکارها چه طور میتونن این مزایا رو بگیرن اصلا قانونا میتونن دو جور حقوق توی یک مجموعه بدن؟ ممنون

این موضوع مربوط به ضوابط منع تبعیض در پرداخت دستمزد و برقراری عدالت مزدی و تساوی مزدی برای کار هم ارزش در شرایط یکسان است که در دستورالعمل شماره 36 روابط کار مورخه 92/10/9 وزارت متبوع به آن پرداخته شده است. برای آگاهی از جزئیات دستوراعمل مذکور روی لینک زیر کلیک کنید.
دستورالعمل شماره 36 روابط کار

سوال: در پرسش مطرح شده بود که شهردار مشمول قانون کار نیست حال اگر هیات حل اختلاف رای به ماده 148 قانون کار بدهد چگونه می شود به رای صادره تجدیدنظر کرد در حالی که میدانیم شهرداری ها نمی توانند در دیوان عدالت اداری تجدید نظر خواه کنند؟ هیات حل اختلاف با توجه به مواد 2و3 قانون کار می تواند رابطه بن کارگر وکارفرمائی احراز و رای صادر کند ولی صلاحیت رسیدگی به غیر مشمولین به قانون کار را ندارد.ولی در رای صادره (خواهان شهردار به طرفیت شهرداری ) از هیات حل اختلاف با اختیار ماده 157 قانون کار هم رابطه را احراز و هم رای حق بیمه را صادر کرده است

در ادامه پاسخ به پرسش 12 لازم به توضیح است که در ماده 2 آئین نامه استخدامی کارکنان شهرداری های کشور مصوب 1381/12/14 بیان شده مستخدمان شهرداریها از نظر استخدامی به چهار دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند:
الف - مستخدم‌ثابت که به موجب حکم رسمی در یکی از گروههای جدول حقوق موضوع ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت‌کارکنان دولت - مصوب1370- و اصلا حات بعدی آن برای تصدی یکی از پست‌های سازمانی بر اساس آیین نامه‌استخدامی شهرداری استخدام شده باشد.
ب - مستخدم رسمی که بر اساس قانون استخدام کشوری مصوب 1345- و اصلا حات بعدی آن در شهرداری‌استخدام شده است.
پ - مستخدم موقت که به موجب قرارداد برای مدت معین و کار مشخص به استخدام شهرداری درمی‌آید. ‌مقررات استخدامی این قبیل مستخدمان و تغییرات بعدی آن توسط وزارت کشور تهیه و با موافقت سازمان‌مدیریت و برنامه ریزی کشور اجرا خواهد شد.
ت - کارگران شهرداری که مشمول قانون کار مصوب 1369 و اصلا حات بعدی آن هستند.
‌تبصره - ‌مشاغل کارگری در شهرداری بنا به پیشنهاد هر یک از شهرداریها و تایید وزارت کشور و سازمان‌مدیریت و برنامه ریزی کشور مشخص می شوند.
در صورتی که شهردار مذکور جزء سه دسته اول باشد مشمول قانون کار نخواهد بود و شهرداری بدلیل اینکه نهاد عمومی غیردولتی است می تواند از طریق وکیل دادگستری در مورد رای صادره هیات حل اختلاف در دیوان عدالت اداری اعاده دادرسی نماید. در صورت رد در دیوان، موضوع نقض رای می تواند از طریق دادگستری پیگیری شود.

سوال: لطفا در مورد حداقل های قانونی سال 93 توضیح دهید.

حداقل های قانونی حقوق و مزایای سال 1393 به صورت خلاصه در جدول زیر آورده شده است.

سوال: باسلام. در شرکتی قراردادها بصورت سالیانه تنظیم میشود.اگر دستمزد روزانه کارگری در سال 92 از حداقل قانون کار بالاتر بوده بطور مثال 230000ریال- و در پایان سال تصفیه کرده آیا در سال 93 حقوق وی براساس فرمول مزد سال 92 ضرب 12درصد بعلاوه 21110یال محاسبه می شود؟
در صورتی که حقوق وی در سال 93 با حداقل مزد بسته شود و پایان سال 92 تصفیه حساب نموده است آیا امکان تنظیم دادخواست وجود دارد؟
سوال بعدی:
اگر تنظیم قرارداد در شرکتهای پیمانکاری بصورت 6 ماهه باشد و پس از پایان هر قرارداد تصفیه حساب صورت گیرد و دوباره قرارداد 6 ماهه بسته شود. سنوات تعلق می گیرد؟

با توجه به اینکه تسویه در پایان قرارداد (که می تواند در پایان سال یا طی سال باشد) به منزله قطع همکاری است، لذا در قرارداد جدید حقوق و مزایا می تواند با شرایط جدید مطرح و به توافق طرفین برسد و همکاری ادامه یابد. ادامه همکاری با شرایط جدید به منزله قبول توافق بوده و اعتراض به آن مفهومی ندارد.
در مورد مزایای پایان کار با توجه به انقضای مدت اعتبار قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری در 1392/8/25 نمی توان به تبصره 4 ماده 7 قانون کار استناد نمود اما به استناد ماده 24 قانون کار مزایای پایان کار به فرد موردنظر تعلق می گیرد چرا که در این قانون سابقه کار را به صورت های متوالی یا متناوب درنظر گرفته است.

سوال: کسانی که در شرکت های تابعه به یک شرکت بزرگ چندین سال مامور به خدمت می شوند ضمن اینکه توافقی برای پرداخت حق ماموریت وجود نداشته باشد و حق بیمه نیز از ناحیه شرکت فرست واریز شود آیا مستحق دریافت فوق العاده ماموریت می باشد ؟در صورت داشتن شکایت باشد به اداره کارشرکت فرست مراجعه نماید ؟

در قانون کار فقط در ماده 46 به ماموریت اشاره شده است. از آنجا که فرد موردنظر در این مدت در اختیار کارفرمای دیگری بوده و در قانون کار به این موضوع پرداخته نشده است، پس تلقی این حالت به ماموریت و پرداخت حق ماموریت منوط به توافق دو کافرمای ماموریت فرست و ماموریت پذیر می باشد.

سوال: در یک دفترخانه رسمی ثبت اسناد نیروها از شنبه تا چهارشنبه روزانه 6 ساعت و پنج شنبه ها 5 ساعت کار می کنند. نحوه محاسبه حقوق و مزایای این نیروها چگونه است؟ آیا حق مسکن و بن کارگری باید به صورت کامل پرداخت شود؟

حقوق و مزایای این کارگران به نسبت ساعات کار انجام شده محاسبه می شود. حق مسکن و بن کارگری نیز جزء مزایا محسوب می شوند و از این امر پیروی می کنند.
استناد: تبصره 1 و 2 ماده 35 و ماده 39 قانون کار

سوال: سلام. کارگران مرغداری که به صورت 24 ساعت در محل کار حضور دارند اولا چگونه میتوانند ساعات کارکردشان را اثبات کنند و ثانیاً اضافه کاریشان تا سقف چند ساعت محاسبه می شود؟ آیا به استناد ماده 59 ق. کار اضافه کاری فقط تا سقف 4ساعت برایشان لحاظ می شود؟ با تشکر

1. بررسی ساعات کارکرد از طریق مدارک (مانند قرارداد کار، گزارش ورود و خروج، دفاتر ثبت نگهبانی) و در غیراینصورت از طریق بررسی اوضاع و احوال و تحقیق در کارگاه قابل انجام است. 2 محدودیت انجام کار اضافی همان است که در ماده 59 قانون کار تعیین شده است و ساعات کار اضافی ارجاعی نباید از 4 ساعت در روز بیشتر باشد (این موضوع در مورد کارگران 24 ساعت کار 24 ساعت استراحت متفاوت است).

سوال: با توجه به اینکه در ماده 157 ق. کار گفته شده سازش بین طرفین در تشکلات کارگری و کارفرمایی صورت می گیرد چرا عملاً سازش فی مابین طرفین در مراجع حل اختلاف انجام می گیرد؟

بنظر می رسد منظور قانونگذار از تصویب ماده 157 قانون کار، جلوگیری از الزام طرح اختلاف در مراجع حل اختلاف کار و استفاده از شوراهای اسلامی کار یا انجمن های صنفی و یا نمایندگان کارگر و کارفرما در فضای سه جانبه و در محل کار و از طریق روابط حاکم و جاری در محل کار بوده است. اگرچه حل اختلاف به این شکل را با عنوان "مرحله اول" یاد نموده و در صورت عدم سازش، رسیدگی را به مراجع حل اختلاف کار هدایت می نماید و در مراجع حل اختلاف کار نیز مستند به ماده 71 آئین دادرسی کار سازش را در هر مرحله از رسیدگی امکان پذیر دانسته است.

سوال: سلام. با توجه به اینکه مطابق ماده 159 ق. کار مهلت تجدید نظرخواهی 15 روز از تاریخ ابلاغ می باشد و مطابق تبصره ماده 142 ق. کار مهلت تجدیدنظرخواهی 10روز از تاریخ صدر رای می باشد آیا می توان گفت تبصره ماده 142 ق. کار استثنایی بر ماده 159 ق. کار می باشد؟ با تشکر

با توجه به اینکه ماده 142 قانون کار جزء مواد فصل هفتم یعنی مذاکرات و پیمان های دسته جمعی کار بوده و به اختلاف نظر منجر به تعطیل کار یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران می پردازند و تبصره این ماده نیز صراحتا موضوع اعتراض به نظر هیات تشخیص در مورد پیمان را مطرح می نماید، می توان این حالت را بدلیل تسریع در رسیدگی و جلوگیری از بروز خسارت در تولید، از مدت قابل اعتراض مذکور در ماده 159 قانون کار استثنا دانست.

سوال: با توجه به اینکه رای مراجع حل اختلاف یا به اتفاق آراء یا به اکثریت آراء صادر می شود در موردی که در هیات تشخیص نمایندگان کارگر و کارفرما در صدور رایی اتفاق نظر داشته باشند و کارشناس روابط کار مخالف باشد در این صورت هم میتوان به اکثریت آرا رای صادر کرد؟

بله. مطابق ماده 55 آئین دادرسی کار مصوب 1391/11/7 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ریاست جلسه هیات تشخیص با نماینده این وزارتخانه و تصمیمات هیات با اکثریت آرا اتخاذ می شود و اعضاء هیات از نظر رای با هم برابر هستند.

سوال: سلام. اگر یک پیمانکار دست دوم (مقاطعه کار) جزئی از کار را به 4 نفر از کارگرانش واگذار کند به طوریکه سود و زیان حاصل از کار برای خودشان باشد و پیمانکار فقط بیمه آنان را پرداخت نماید آیا پیمانکار در قبال سایر حقوق کارگران نیز تکلیفی دارد؟

اگر رابطه بین ایشان مشمول قانون کار باشد، به استناد ماده 2 قانون کار سهم سود از مصادیق پرداخت حق السعی بوده و رعایت تبصره ماده 41 قانون کار در این خصوص الزامی است. تشخیص رابطه کارگری کارفرمایی موضوع مواد 2 و 3 قانون کار نیز با بررسی جزئیات کار تابع به عهده مراجع حل اختلاف کار می باشد و صرف پرداخت حق بیمه، رابطه احراز نمی شود.

سوال: سلام. اگر کسی برای شکایت از کارفرمای خود به اداره کار مراجعه کند و کارشناس روابط کار با توضیحاتی که خواهان میدهد متوجه میشود خواهان مشمول قانون کار نیست آیا در این صورت هم باید رای صادر کرد یا دادن مشاوره کافی است؟

تصمیم گیری در مورد ارائه دادخواست در مراجع حل اختلاف کار یا مراجعه به مراجع قضایی به عهده فرد است و در صورت اراده فرد بر ارائه دادخواست در مراجع حل اختلاف کار، نمی توان از این کار ممانعت و مشاوره را کافی دانست.

سوال: باسلام. شخصی با شرکت پیمانکاری طرف قرارداد اداره برق کار کرده است.سال 92 قرارداد داشته و در سال 93 ضمن تایید قرارداد قبلی ادامه کار داده است(بدون قرارداد). در تاریخ 15/4/93 پیمان شرکت با اداره برق به پایان رسیده و پس از تمدید پیمان با کارگری دیگر قرارداد بسته شده است. 1- این عمل شرکت اخراج محسوب می شود یا انقضای مدت قرارداد؟

ادامه همکاری در سال 93 بدون قرارداد به منزله تجدید ضمنی قرارداد کار قبلی است و در صورتی که قطع همکاری همزمان با پایان قراردادی باشد که به صورت ضمنی تجدید شده است، مطابق بند "د" ماده 21 قانون کار یعنی انقضاء مدت قرارداد می باشد. در صورتی که اتمام پیمان شرکت با اداره برق قبل از انقضاء مدت قرارداد کارگر باشد و پیمان مذکور تجدید شود اما با کارگر قطع همکاری گردد، این عمل شرکت اخراج محسوب می شود.

سوال: سلام. برای رعایت همه مواعید قانونی روز جلسه و روز ابلاغ هم محاسبه می شود؟با تشکر

در احتساب مواعید قانونی مانند مهلت اعتراض به رای هیات تشخیص به استناد ماده 108 آئین دادرسی کار، روز ابلاغ و روز اقدام جزء ایام مزبور محسوب نمی شود.

سوال: پاداش افزایش تولید چگونه محاسبه می شود؟

پاداش افزایش تولید موضوع مواد 34 و 47 قانون کار که به منظور ایجاد انگیزه برای تولید بیشتر و کیفیت بهتر و تقلیل ضایعات و افزایش علاقمندی و بالا بردن سطح درآمد کارگران می باشد، طی عقد قرارداد با همین عنوان صورت می پذیرد که جزئیات مربوط به قرارداد و نحوه محاسبه آن در آئین نامه نحوه انعقاد قراردادهای مربوط به چگونگی تعیین و پرداخت پاداش افزایش تولید مصوب 1370/8/11 وزیر وقت بیان شده است.

سوال: طبق ماده 107آیین دادرسی کار که گفته شده قانون مواردی را به طور مستقیم به هیات حل اختلاف محول می کند آیا این موارد مشخص شده اند؟ چرا مستقیم در هیات حل اختلاف رسیدگی می شود؟

در حد دانش نویسنده، موارد مذکور شامل تبصره 1 ماده 7 آئین نامه اجرائی قانون بیمه بیکاری و تبصره 3 ماده 49 قانون کار می باشد. علت ارجاع مستقیم این موارد به هیات حل اختلاف صلاحدید قانونگذار می باشد و شاید بتوان رسیدگی یک مرحله ای در بالاترین مرجع رسیدگی کننده در واحد کار دانست.

سوال: رد دادخواست با ابطال دادخواست چه تفاوتی دارد؟ یا به عبارتی در چه مواردی قرار رد دادخواست صادر میکنیم و در چه مواردی قرار ابطال دادخواست؟ با تشکر

قرار رد دادخواست در مواردی است که دادخواست خواهان ناقص باشد و علیرغم اخطار رفع نقص، نقص دادخواست را برطرف ننماید و در این مورد رعایت مواد 31، 32 و 47 آیین دادرسی کار الزامی است. قرار ابطال دادخواست در مواردی صادر می شود که یا خواهان در جلسه رسیدگی حضور پیدا نکند و بدون اخذ توضیح از ایشان نتوان رای صادر نمود (ماده 58 آیین دادرسی کار) و یا اینکه خواهان دادخواست خود را مسترد و از رسیدگی به دادخواست انصراف بدهد (ماده 66 آیین دادرسی کار).

سوال: در چه مواردی قرار رد شکایت صادر میشود؟ آیا رد شکایت با رد دادخواست فرق دارد؟

مطابق قانون کار و آیین دادرسی کار خواهان برای رسیدگی به اختلافات خود با کارفرما به اداره کار محل کار خود، دادخواست ارائه می نماید و استفاده از واژه شکایت بجای دادخواست صحیح نیست. بجز قرارهای رد دادخواست و ابطال، در مواردی که دفاع شکلی خوانده دعوا مورد قبول قرار گیرد، مرجع رسیدگی کننده مطابق ماده 73 آیین دادرسی کار قرار رد دعوا صادر می نماید.

سوال: اگر کارگری ترک کار کند و با یک پیامک ترک کار خود را اعلام کند ایا از ان پیامک میتوان برای اثبات ترک کار در هیات حل اختلاف استفاده کرد و ایا با وجود اثبات ترک کار سنوات شامل حالش میشود؟

بله می توان. در هر صورت این بعنوان یک نشانه می تواند به اثبات ادعای ترک کار کمک کند و در نهایت تصمیم گیری با مرجع می باشد. در صورت اثبات ترک کار، در قانون کار برای این نوع قطع همکاری حقی بابت سنوات کارکرد درنظر گرفته نشده است.
 با سلام و خسته نباشید

سوال: من مقرری بگیر بیمه بیکاری هستم و تامین اجتماعی از من خواسته که 3 ساعت در روز برای آنها کار کنم چون بیمه بیکاری دریافت میکنم. آیا این درخواست آنها قانونی می باشد؟مگر حقوق بیکار بودنم نیست؟می توانم از درخواست آنها امتناع کنم ؟ با تشکر

در آئین نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری به این موضوع اشاره ای نشده است.

سوال: با سلام. اینجانب در تارخ 84/12/28 استخدام شرکت الف بطور دائم شدم در تاریخ 92/08/01 طبق درخواست خویش و موافقت مدیر عامل شرکت الف و ب به شرکت ب به صورت قطعی و واریز ملغ ثنوات خدمتی منتقل شدم پس از گذشت سه ماه و تغییر مدیر عامل به خاطر عدم ثبت تاریخ شروع به کار به سال 84 شکایت کردم اداره کار ماده 12 قانونکار را احراز کرد و شرکت نیز تاریخ شروع به کار بنده را از 92/08/01 به 84/12/28 تغییر داد وقتی تقاضای احتساب پایه ثنوات سالهای قبل و رتبه را کردم گفتند طبق ماده 4 دستورالعمل اجرایی طرح سوابقت قبل قبول نیست و کلا فقط تاریخ تغییر کرده و پایه ثنوات من به عنوان کارگر جدید الستخدام با یک سال سابقه و بدون رتبه هستم سوال من این است آیا شرکت باید طبق تبصره ماده 4 دستور العمل رفتار کند یا سوابق من خارج از شرکت ب به حساب میاید؟

ماده 12 قانون کار به صراحت در مورد هر نوع تغییر حقوقی در مالکیت کارگاه می باشد در حالیکه بنظر می رسد جابجایی به شرحی که در پرسش آمده است مرتبط با ماده 12 نمی باشد. مخصوصا که اگر پرداخت سنوات خدمتی از سوی شرکت الف بمنزله تصفیه حساب و قطع همکاری تلقی گردد. در مورد تبصره ماده 4 دستورالعمل لطفا مشخص گردد کدام دستورالعمل مدنظر می باشد.

برچسب ها : پرسش و پاسخ 
تعداد بازديد : 28126